Nowe zasady podróżowania. Zmiany w maseczkach i limitach

Nowe zasady na parkingach oraz w środkach komunikacji publicznej - takie zmiany wnosi znowelizowane rozporządzenie o ograniczeniach związanych z epidemią koronawirusa. Część zapisów już weszła w życie, część zaś zacznie obowiązywać od poniedziałku 1 czerwca.

Od poniedziałku 1 czerwca komunikacją publiczną będzie mogło jeździć więcej pasażerów
Od poniedziałku 1 czerwca komunikacją publiczną będzie mogło jeździć więcej pasażerów
Źródło zdjęć: © Policja
Tomasz Budzik

30.05.2020 | aktual.: 22.03.2023 11:22

Zagrożenie ze strony SARS-CoV-2 zmieniło naszą rzeczywistość. Od marca nasza codzienność jest regulowana rozporządzeniami, których treść zmienia się wraz z przebiegiem epidemii. Właśnie nastąpiło poluźnienie restrykcji. Jak należy zachować się w podróży autobusem lub tramwajem, swoim samochodem czy rowerem?

Środki komunikacji publicznej

Choć bez obaw o mandat możemy już poruszać się na przestrzeni otwartej bez zakrywania ust i nosa (pod warunkiem zachowania 2 m dystansu od osób, z którymi nie mieszkamy), to zgodnie z przepisami w środkach komunikacji publicznej ten obowiązek pozostaje w mocy. Zmienią się natomiast limity liczby pasażerów.

Obecnie w autobusie czy tramwaju może podróżować taka liczba osób, jaka odpowiada połowie liczby miejsc siedzących lub 30 proc. liczby miejsc siedzących i stojących. Od poniedziałku 1 czerwca w środkach komunikacji publicznej oraz pojazdami przeznaczonymi do przewozu więcej niż 9 osób z kierowcą będzie mogła jeździć taka liczba pasażerów, jaka odpowiada 100 proc. liczby miejsc siedzących lub 50 proc. liczby miejsc siedzących i stojących. Wciąż obowiązywał będzie jednak nakaz pozostawienia co najmniej 50 proc. wolnych miejsc siedzących.

Co to oznacza w praktyce? Przed 1 czerwca 2020 r. miejskim autobusem o długości 18 m oraz liczbie miejsc siedzących i stojących wynoszącej odpowiednio: 40 oraz 100 mogą jednocześnie podróżować 42 osoby. Po 1 czerwca będzie to 70 osób.

Kierowca i pasażerowie wciąż muszą stosować środki ochrony
Kierowca i pasażerowie wciąż muszą stosować środki ochrony© Getty Images

W samochodzie

Tu nowelizacja rozporządzenia nie zmienia nic. Wciąż jesteśmy zobowiązani do korzystania z zakrycia ust i nosa, jeśli podróżujemy z osobą, z którą nie mieszkamy. Z obowiązku takiego są zwolnione dzieci w wieku do 4 lat, osoby niepełnosprawne lub te, które nie mogą zakrywać ust i nosa ze względu na stan zdrowia oraz kierujący środkami publicznego transportu, o ile są oddzieleni od podróżnych.

Parking i droga

Zgodnie z zapowiedzią rząd zniósł obowiązek zakrywania ust i nosa, o ile możliwe jest zachowanie przynajmniej dwumetrowego dystansu względem osób, z którymi nie mieszkamy. Dotyczy to również dróg, parkingów i parkingów leśnych. Na tych ostatnich do tej pory obowiązywało zakrywanie ust i nosa, mimo że w samym lesie nie było to już konieczne. Takie same zasady dotyczą nieruchomości wspólnych, więc przy odrobinie szczęścia - jeśli z nikim nie będzie musiał się minąć w odległości mniejszej niż 2 metry - właściciel mieszkania można dotrzeć do zaparkowanego w garażu samochodu bez zakrywania ust i nosa.

Stacja paliw

Zgodnie z zaleceniami opracowanymi przez Polską Izbę Paliw Płynnych, z dystrybutorów należy korzystać w rękawiczkach. Takie zabezpieczenie oraz możliwość dezynfekcji dłoni ma obowiązek zapewnić stacja paliw we wnętrzu budynku kasowego, jeśli prowadzona jest tam sprzedaż innych artykułów. Można korzystać z gastronomicznej oferty stacji na miejscu. Trzeba jednak zakryć nos i usta aż do czasu zajęcia miejsca przy stoliku.

Na rowerze

Tu również nie trzeba już nosić maski czy zakrywać ust i nosa w inny sposób. Warunkiem jest jednak zachowanie przez rowerzystę dwumetrowego dystansu od osób, z którymi nie mieszkamy.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)