Zgłoszenie zbycia lub nabycia pojazdu przez internet. Jak to zrobić?
Zgodnie z prawem, w ciągu 30 dni od momentu podpisania umowy kupna-sprzedaży sprzedający musi złożyć w urzędzie dokumenty o zbyciu pojazdu, a kupujący – o nabyciu. W przeciwnym razie narażamy się na karę nawet do 1000 zł. Nie musimy jednak stawiać się osobiście w urzędzie – wszelkie formalności możemy załatwić przez internet.
Przez długi okres przepis dotyczący zarówno obowiązku zgłoszenia zbycia i nabycia pojazdu, jak i przerejestrowania auta w ciągu 30 dni od dnia transakcji, był w Polsce martwy. Zmieniło się to wraz z wejściem w życie nowych przepisów 1 stycznia 2020 roku. Choć sam obowiązek zgłoszenia nie uległ zmianie, tak wprowadzono określone kary za niedostosowanie się do zapisów.
Jeśli nie zgłosimy do urzędu faktu zbycia lub nabycia pojazdu w ciągu 30 dni, podobnie jak za nieprzerejestrowanie pojazdu, grozi nam kara od 200 do 1000 zł. Z powodu pandemii koronawirusa okres ten został do końca 2020 roku przez rządzących co prawda przedłużony o 150 dni, jednak w razie przekroczenia tego terminu, grzywny nie unikniemy. Nie oznacza to, że w razie transakcji musimy udać się osobiście do odpowiedniej placówki – wszystkie formalności możemy załatwić przez internet.
Kto musi zgłosić fakt zbycia lub nabycia pojazdu?
Wbrew pozorom transakcja nie kończy się dla sprzedającego na podpisaniu umowy i zabraniu wynegocjowanych za pojazd pieniędzy. Odpowiednie dokumenty musi złożyć zarówno nowy, jak i poprzedni właściciel danego auta. Dotyczy to nie tylko klasycznego kupna/sprzedaży auta, ale także przekazania darowizny.
Zgłoszenie zbycia/nabycia pojazdu w żaden sposób nie wiąże się z przerejestrowaniem samochodu. Dodatkowo, pierwszy proces jest bezpłatny, drugi wymaga wniesienia odpowiednich opłat.
Zgłoszenie zbycia/nabycia pojazdu przez internet — co trzeba przygotować?
Aby zgłosić zbycia lub nabycie pojazdu przez internet, musimy przygotować:
- dane pojazdu (w tym markę, model, nr VIN i dotychczasowy nr rejestracyjny)
- dane zbywcy i nabywcy pojazdu
- skan lub zdjęcie dokumentu, który potwierdza zbycie lub nabycie pojazdu (może to być np. umowa kupna-sprzedaży)
Nie obejdzie się też bez profilu zaufanego. Możemy go założyć przez rządową stronę profilu zaufanego lub za pośrednictwem naszego internetowego konta bankowego. Szczególnie to drugie rozwiązanie upraszcza i przyspiesza cały proces.
Następnie musimy zalogować się właśnie za pomocą profilu zaufanego, przez stronę GOV.pl na konto "Mój GOV". W zakładce "usługi dla obywateli" wybieramy kategorię "kierowcy i pojazdy". Tu pozostaje nam znalezienie pozycji "zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu". W kolejnym kroku zostaniemy przekierowani do strony, gdzie musimy wypełnić odpowiednie pola danych pojazdu, zbywcy i nabywcy.
W przypadku zbycia pojazdu, na stronie głównej wyświetla nam się lista posiadanych przez nas samochodów, obok których widnieje napis "zgłoś zbycie pojazdu". Dzięki temu informacje na temat auta zostaną uzupełnione automatycznie.
W następnym kroku musimy zaadresować nasz wniosek do odpowiedniego urzędu. Powinien to być wydział, w którym zarejestrowany jest przedmiot zainteresowania. Po sprawdzeniu wszystkich informacji i potwierdzeniu wniosku profilem zaufanym nie pozostaje nam nic innego jak internetowe wysłanie zawiadomienia.
Na skrzynkę profilu "Mój GOV" dostaniemy potwierdzenie wysłanego zgłoszenia. Pamiętajmy, że będzie to jedyny dokument potwierdzający fakt zawiadomienia o zbyciu lub nabyciu pojazdu. Warto go więc zapisać również na komputerze.
Usługa coraz popularniejsza
Aby uniknąć kolejek w urzędzie, Polacy chętnie korzystają z elektronicznej formy zgłoszenia zbycia lub nabycia pojazdu. Przez pierwsze 5 miesięcy 2020 roku, z usługi skorzystano już niemal 200 tys. razy. Jak mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski, trwają prace nad pełnym zintegrowaniem jej z usługą "mój Pojazd", dzięki czemu cały proces będzie jeszcze prostszy i bardziej intuicyjny.