Poradniki i mechanikaUsuwanie naklejki z szyby. Mamy dobry patent

Usuwanie naklejki z szyby. Mamy dobry patent

Nalepka rejestracyjna niektórym sprawia sporo kłopotów, dlatego starą zostawiają, a nową naklejają obok
Nalepka rejestracyjna niektórym sprawia sporo kłopotów, dlatego starą zostawiają, a nową naklejają obok
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński
Marcin Łobodziński

15.04.2016 05:51, aktual.: 30.03.2023 11:40

Naklejka z numerem rejestracyjnym często bywa kłopotliwa. Co do zasady jest jednorazowa, dlatego mocno trzyma się na szybie. Odklejona pozostawia nieładny ślad. Jak się jej skutecznie pozbyć, by w to samo miejsce można było przykleić nową naklejkę?

O ile tablice rejestracyjne można łatwo zdjąć, w najgorszym przypadku używając wkrętaka, o tyle naklejkę rejestracyjną trzeba odkleić. I nie byłby to wcale problem, gdyby nie fakt, że nalepka trzyma się szyby bardzo skutecznie, a podczas odklejania pozostawia po sobie ślad. Jak ją odkleić, by tego śladu nie było oraz jak się go pozbyć, gdy pozostanie na szybie?

Prosta domowa metoda

Najskuteczniejszą metodą pozbycia się możliwie największej części naklejki rejestracyjnej jest podgrzanie jej do dość wysokiej temperatury, na przykład suszarką. Pamiętajcie, tylko by nie nie dmuchać gorącym powietrzem na szybę punktowo. Lepiej podgrzewać nieco większą powierzchnię, co pozwoli uniknąć pęknięcia szyby. Zwłaszcza gdy temperatury na zewnątrz są bliskie zera.

Obraz
© fot. Marcin Łobodziński

Po podgrzaniu szyby do dość wysokiej temperatury, należy podważyć narożnik naklejki, na przykład żyletką lub paznokciem. Następnie wystarczy złapać jej róg palcami i powoli ciągnąć odrywając nalepkę, w tym samym czasie nieustannie grzejąc. Jeżeli na szybie pozostaną jakieś ślady, wystarczy wytrzeć je szmatką nasączoną benzyną ekstrakcyjną lub inną substancją rozpuszczającą, np. zmywaczem do paznokci.

Jeśli chcesz zobaczyć, jak to wygląda w praktyce, obejrzyj poniższe wideo:

Czy można nalepkę rejestracyjną nakleić ponownie?

Można, pod warunkiem, że jej nie zniszczycie. Faktem jest, że naklejka to kłopotliwa rzecz. Przykład. Wymieniając szybę czołową (pęknięcie, odprysk) trzeba wyrabiać wtórnik naklejki. Kosztuje to nie tyle duże pieniądze (18,50 zł), co przede wszystkim czas. Można jednak tego uniknąć.

Warsztaty naprawiające i wymieniające szyby czołowe wprawiły się w ponownym przyklejaniu takich nalepek. Jeżeli posłużycie się żyletką wyjątkowo ostrożnie, to prawdopodobnie nie zniszczycie naklejki i będziecie mogli nakleić ją ponownie. Jest jednak inny, dość prosty patent, który sprawi, że rejestrując samochód, zabezpieczysz się na wypadek pęknięcia szyby.

Wystarczy dokupić kawałek folii samoprzylepnej, koniecznie przeźroczystej i klejącej jednostronnie. Na tę folię naklej naklejkę, którą dostaniesz w urzędzie komunikacji, a następnie dotnij folię na kształt naklejki. Teraz pozostaje naklejenie folii z nalepką rejestracyjną na szybę. Ponowne zdjęcie i założenie naklejki nie będzie już problemem.

W jakim miejscu należy przykleić naklejkę rejestracyjną?

Odpowiedź jest krótka: "wewnątrz pojazdu w prawym dolnym rogu przedniej szyby". Dokładnie taki zapis znajdziecie w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów.

Obraz
© fot. Marcin Łobodziński

Warto jednak pamiętać, by naklejka nie była naklejona w miejscu, w którym zatrzymuje się wycieraczka. Wszelkie oznaczenia pojazdu powinny być widoczne w każdej sytuacji i tego należy przestrzegać.

Co grozi za brak naklejki rejestracyjnej?

Zgodnie z zasadą, że jest ona częścią systemu oznaczenia pojazdu i wraz z tablicami rejestracyjnymi dopuszcza pojazd do ruchu, za jej brak grozi zabranie dowodu rejestracyjnego, ponieważ auto będzie traktowane tak, jakby nie było dopuszczone do ruchu. Zarówno za brak naklejki, jak i naklejenie jej w miejscu zasłanianym przez wycieraczkę lub inne urządzenie samochodu grozi mandat karny w wysokości nawet do 500 zł.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)