Teksańska masakra V8. Hennessey przygotował nowy silnik dla Venom F5
Od lat między Bugatti, Koenigseggiem i Hennessey trwa wojna o tytuł najszybszego samochodu produkcyjnego na świecie. Niedawno świat obiegła informacja o rekordzie bliskim 500 km/h osiągniętym przez model pierwszej z wymienionych marek. Hennessey Performance już się zbroi.
Ukończenie samochodu który ma pokonać zmodyfikowanego do bicia rekordu prędkości bugatti chirona jest już blisko. Teksański Hennessey Performance zaprezentował oficjalnie silnik, jaki będzie napędzał ich najnowszy model Venom F5 i nadał mu bardzo obiecującą nazwę – Fury (z ang. "szał"). Patrząc na jego możliwości i osiągi, jest faktycznie szalony.
Już sam proces powstawania silnika jest ekscytujący. Wszyscy spodziewali się ponad 7, a nawet 8-litrowej jednostki. Hennessey pracował jednak nad podwójnie doładowanym silnikiem o pojemności 6,6 litra. Czy możemy tu mówić o downsizingu w amerykańskim stylu? Motor bazuje na starym dobrym V8 z rodziny LS od General Motors. Inżynierowie musieli pokazać, na co ich stać, dlatego poczynili następujące zmiany:
- Modyfikacja bloku silnikowego
- Lżejszy wał korbowy, korbowody, tłoki
- Tytanowe elementy układu dolotowego (w tym osłona wydrukowana na drukarce 3D)
- Tytanowy układ wydechowy
- Nietypowa konstrukcja międzystopniowej chłodnicy powietrza doładowującego (między kolektorem dolotowym a głowicą)
1817 HP Venom F5 Engine Named "FURY" Dyno Testing
Dzięki tym modyfikacjom z 6,6-litrowej jednostki udało się wykrzesać aż 1842 KM. To o 342 więcej niż oferuje konkurencyjny Chiron! Maksymalny moment obrotowy równy 1617 Nm dostępny jest już od 2000 obr/min, a wskazówka obrotomierza kończy swój bieg przy 8200 obr/min. Producent deklaruje, ze Venom F5 będzie ważył 1360 kg (635 kg mniej niż Chiron) i tym samym będzie samochodem o najwyższym stosunku mocy do masy na rynku – 1354,4 KM/tonę. Hennessey Performance planuje nie tylko pobić rekord należący do Bugatti, ale też przekroczyć magiczną granicę 500 km/h.
Kiedy odbędzie się próba bicia rekordu? Na to będziemy musieli pewnie jeszcze trochę poczekać, ale pierwsze jazdy testowe odbędą się jeszcze w 2019 roku.