Poradniki i mechanikaUmowa sprzedaży motocykla bezpieczna dla kupującego. Ważne zapisy

Umowa sprzedaży motocykla bezpieczna dla kupującego. Ważne zapisy

Zasadniczo umowa sprzedaży motocykla jest równoważna z umową sprzedaży samochodu. Mamy dla was gotowy i bezpieczny wzór, przygotowany przez prawnika.
Zasadniczo umowa sprzedaży motocykla jest równoważna z umową sprzedaży samochodu. Mamy dla was gotowy i bezpieczny wzór, przygotowany przez prawnika.
Źródło zdjęć: © fot. Shutterstock / oneinchpunch
Jakub Tujaka
29.05.2018 10:05, aktualizacja: 30.03.2023 11:04

Umowa sprzedaży motocykla nie różni się od dokumentu dotyczącego samochodu. Podpowiadamy, jak należy go przygotować, aby urzędnicy i ubezpieczyciel nie mieli do niego żadnych zastrzeżeń. Mamy dla was wzór, który zabezpieczy interes kupującego.

Wzory bezpiecznej dla kupującego umowy kupna-sprzedaży motocykla:

Umowa powinna być sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach. Wszelkie przekreślenia powinny być parafowane przez obie strony umowy.

Co powinna zawierać umowa sprzedaży motocykla?

Podstawową kwestią jest wpisanie daty, godziny i miejsca zawarcia transakcji. To w miarę oczywista sprawa, ale nie wszyscy pamiętają, żeby udokumentować godzinę. Chodzi np. o odpowiedzialność w przypadku, kiedy fotoradar zrobi zdjęcie. Jeśli mamy podaną godzinę na umowie, to nie ma problemu z ustaleniem, kto powinien zapłacić mandat.

Dalej umowa powinna zawierać dane osobowe stron transakcji. Zarówno kupujący jak i sprzedający powinni wpisać imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania, serię i numer dokumentu tożsamości i organ go wydający (np. dowód osobisty).

Jeśli motocykl ma więcej niż jednego właściciela, to należy zamieścić dane wszystkich osób, które są wpisane w dowodzie rejestracyjnym.

Dalsza część powinna zawierać dane pojazdu. Chodzi o markę, model, wersję, numer VIN, numer rejestracyjny i rok produkcji motocykla. W tym miejscy warto upewnić się, czy wszystkie dane się zgadzają.

W numerach VIN zapisanych w dokumentach zdarzają się błędy, a dane na umowie muszą bezwzględnie odpowiadać tym z dowodu rejestracyjnego i z pojazdu.

Na każdej umowie powinna znaleźć się także rzeczywista kwota, za którą sprzęt został kupiony. Nie warto zaniżać wartości pojazdu, bo późniejsze ewentualne roszczenia za ukryte wady będą wyceniane na podstawie wpisanej kwoty.

Dodatkowo ubezpieczyciele i tak będą wyceniać pojazd na podstawie swoich danych, sprawdzając katalogi, a oprócz tego urzędnik skarbowy może zakwestionować cenę podaną w umowie.

Dodatkowe punkty i paragrafy, które znajdują się we wzorach umów nie są niezbędne, dlatego, że wszystko reguluje kodeks cywilny. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka wpisów i ustalić ze sprzedającym/kupującym pewne kwestie, takie jak zapewnienie sprzedającego, że motocykl jest jego własnością i nie jest on obciążony żadnym zastawem lub postępowaniem.

Dodatkowo warto ustalić pomiędzy stronami odpowiedzialności za ukryte wady. Kwestię tę co prawda reguluje kodeks cywilny, ale nierzadko sprzedający umieszczają w umowach wyłączenia, których kupujący powinni się wystrzegać.

Pismo powinno też zawierać informację o przekazaniu wszelkich dodatkowych dokumentów i liczbie kluczyków. Jeżeli kupujący żąda wpisania rzeczywistego przebiegu, a nie jesteś jego pewien jako sprzedający, możesz złożyć stosowne oświadczenie i podać aktualny stan licznika.

W poniższym artykule znajdziesz informacje na temat odpowiedzialności sprzedającego za wady w samochodzie używanym oraz korzystnych i niekorzystnych zapisach w umowie. Informacje odnoszą się także do używanych motocykli.

Zamieszczony w artykule wzór umowy wraz z uwagami stanowi utwór w rozumieniu Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i może być wykorzystywany tylko na potrzeby zawierania umów sprzedaży pojazdu. Autorem umowy jest Oskar Możdżyń, www.autoprawo.pl, autoprawo@mozdzyn.pl.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)