Poradniki i mechanikaCo to jest numer VIN i gdzie go znaleźć?

Co to jest numer VIN i gdzie go znaleźć?

Numer VIN umieszczony na kielichu kolumny zawieszenia.
Numer VIN umieszczony na kielichu kolumny zawieszenia.
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński
Marcin Łobodziński

20.01.2019 13:58, aktual.: 28.03.2023 12:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Numer VIN to numer identyfikacyjny pojazdu, w którym zakodowane są wszystkie informacje na temat danego egzemplarza. Każde auto ma indywidualny numer VIN.

Marka, model, rodzaj silnika, kolor, rocznik, miejsce produkcji, wyposażenie - wszystkie te informacje są zawarte w numerze VIN, który jest ustalany indywidualnie dla każdego egzemplarza przez producenta. Od 1981 roku numer VIN składa się z 17 znaków, zarówno cyfr jak i liter.

Jest on podzielony na sekcje identyfikujące producenta (sekcja VMI), cechy danego egzemplarza (sekcja VDS), rok modelowy, miejsce produkcji oraz kolejny numer (sekcja VIS).

Sekcja VMI jest standaryzowana na całym świecie, reszta numeru VIN jest już indywidualna dla każdego producenta. Dlatego nie ma standardowego sposobu na rozszyfrowanie numeru, nie ma także jednego programu, który by to robił dla każdego producenta. Standardowe metody pozwolą zidentyfikować najwyżej producenta i rocznik pojazdu.

WFOEXXGKD57D00000

  • WFO - światowy kod producenta (Ford - Niemcy)
  • E - typ nadwozia
  • XX - wolne miejsca (nic nie znaczą)
  • G - kraj produkcji
  • K - miasto produkcji
  • D - nazwa modelu
  • 5 - typ nadwozia
  • 11 - rok produkcji
  • D - miesiąc produkcji
  • 00000 - numer samochodu

Jak dokładnie rozszyfrować VIN?

Najlepiej zadzwonić do serwisu autoryzowanego, który ma wszystkie informacje na temat każdego egzemplarza. Można też skorzystać z tzw. vin dekoderów, indywidualnych dla każdego producenta. Da się je znaleźć w internecie pod hasłem wpisanym w wyszukiwarkę: "(marka samochodu) vin dekoder".

Gdzie znajduje się numer VIN?

Numer VIN musi być umieszczony (wytłoczony) trwale na nadwoziu samonośnym lub na ramie pojazdu. W samochodach osobowych znajduje się najczęściej na kielichu kolumny MacPhersona, na przegrodzie czołowej lub na podłodze w kabinie. Ten sam numer znajduje się na obowiązkowej tabliczce znamionowej oraz na tabliczce indywidualnej producenta, jeżeli taką umieścił.

Numer VIN w okienku za szybą czołową.
Numer VIN w okienku za szybą czołową.© fot. Marcin Łobodziński

W zależności od producenta samochodu numer powtarza się w różnych miejscach. Ostatnio umieszcza się go w widocznym miejscu za szybą czołową, na podszybiu w specjalnym do tego okienku.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)