247 nowych fotoradarów GITD. Będą skuteczniejsze od używanych dotychczas

247 nowych fotoradarów GITD. Będą skuteczniejsze od używanych dotychczas29.12.2021 08:34
Nowe urządzenia mają pozwolić na skuteczniejsze karanie piratów drogowych
Nowe urządzenia mają pozwolić na skuteczniejsze karanie piratów drogowych
Źródło zdjęć: © fot. GITD

GITD zamierza zastąpić wysłużone fotoradary nowocześniejszymi odpowiednikami, które mają być nie tylko bardziej niezawodne, ale i skuteczniejsze w rejestrowaniu wykroczeń. Na pierwszy ogień do wymiany pójdą najbardziej wysłużone urządzenia.

Obecnie pod opieką Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego jest ponad 430 fotoradarów. Zdecydowana większość z nich to urządzenia Fotorapid CM, które debiutowały ponad dekadę temu. Wiek konstrukcji i długie lata eksploatacji rzutują na ich niezawodność. Stąd decyzja o inwestycji w nowy sprzęt.

Klamka już zapadła. Wiadomo, że w pierwszej kolejności wymienione zostanie 100 najstarszych urządzeń. Wykonawcę inwestycji poznamy w styczniu 2022 roku. Firma, która podejmie się tego zadania będzie miała zaledwie rok na realizację zadania. W późniejszym okresie ten sam proces czeka kolejne urządzenia. Plany obejmują łącznie 247 fotoradarów w istniejących lokalizacjach.

Jak informuje GITD, nowy sprzęt ma być znacznie skuteczniejszy, gdyż umożliwi jednoczesną rejestrację wykroczeń na kilku pasach ruchu. Wyższa rozdzielczość fotografii pozwoli też wyraźnie dostrzec twarz kierowcy. Można również spodziewać się znacznie lepszej jakości zdjęć nocnych oraz w niesprzyjających warunkach pogodowych.

Nowe fotoradary mogą współpracować z urządzeniami dodatkowymi, takimi jak np. kamera rejestrująca tył pojazdu. GITD zwraca uwagę, że to ważny aspekt szczególnie w przypadku wykroczeń popełnianych przez motocyklistów.

Decyzja o wymianie sprzętu na skuteczniejszy zbiega się w czasie z wejściem w życie ostrzejszych przepisów. Przypominamy, że od 1 stycznia 2022 roku za niewskazanie sprawcy wykroczenia będzie groził mandat w wysokości do nawet 8 tys. zł.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)