Ksenony samoróbki - na co uważać? [oświetlenie]

Ksenony samoróbki - na co uważać? [oświetlenie]

Zestaw Ksenon
Zestaw Ksenon
Rafał Warecki
01.03.2011 12:00, aktualizacja: 07.10.2022 17:22

Dobre cechy oświetleniowe reflektorów ksenonowych doprowadziły do pojawienia się na rynku wielu zestawów do samodzielnych przeróbek standardowych reflektorów halogenowych na ksenony. Na co trzeba uważać, dobierając taki komplet?

Wiele zestawów będących w sprzedaży nie spełnia norm i regulacji związanych z oświetleniem samochodu, stanowiąc poważne zagrożenie w ruchu drogowym. Kwestie te są ściśle uregulowane - producenci lub importerzy zestawów do konwersji reflektorów są zobowiązani uzyskać świadectwo homologacji sprzedawanego towaru w efekcie jego badania i oceny jakości oświetlenia. Zestawy takie powinny być dopuszczone do obrotu bezpośrednio przez Ministerstwo Transportu lub mieć oznakowanie Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji narodów Zjednoczonych (E) lub Unii Europejskiej (e).

Obraz

Regulacje prawne określają:

  • Odpowiednie źródło światła oznaczone stosownym symbolem na reflektorze, z którego jest emitowane. Wynika z tego, że przeróbka standardowego reflektora na ksenonowy będzie sama w sobie niezgodna z prawem, ponieważ homologacja na reflektor jako kompletną część dotyczy oprócz obudowy, klosza czy odbłyśników także integralnego emitera fali świetlnej.
Obraz
Obraz
  • Znormalizowane i jednoznaczne oprawki oraz trzonki źródła światła, uniemożliwiające montaż innego oświetlenia. Oznacza to, że przeróbka reflektora przez zastosowanie przejściówek oraz użytkowanie standardowych kloszy w połączeniu z dokupionym zestawem ksenonowym będzie nielegalna.
  • Potrzebę zastosowania urządzenia samopoziomującego i czyszczącego dla każdego rodzaju gazowego wyładowczego źródła światła (ksenonu) ze względu na możliwość oślepiania innych kierowców przez niewłaściwie skierowanie strumienia świetlnego.
Obraz
Obraz
Obraz
  • Kontrolowany kształt i przebieg granicy światła i cienia, która nie powinna być rozmyta w żadnych warunkach atmosferycznych, nie może oślepiać kierowców jadących z naprzeciwka oraz musi odpowiednio oświetlać drogę przed pojazdem.

Niespełnienie tych wymagań może grozić mandatem karnym (20-500 zł) lub nieprzedłużeniem, a nawet cofnięciem okresu ważności badań technicznych pojazdu, co - idąc dalej - może skutkować tymczasowym zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Policjant ma prawo zażądać także natychmiastowego przeprowadzenia analiz oświetlenia pojazdu w najbliższej wskazanej stacji diagnostycznej w przypadku kwestii spornych. Fakt stosowania niecertyfikowanego oświetlenia lubią wykorzystywać także firmy ubezpieczeniowe jako przyczynek do niewypłacenia odszkodowania w razie kolizji czy wypadku.

Handel elementami oświetlenia niespełniającymi postawionych wymagań także jest nielegalny i grozi konsekwencjami prawnymi. Kierowca pociągnięty do odpowiedzialności za stosowanie określonego produktu niezgodnego z zapisem w kodeksie drogowym ma prawo rościć sobie odszkodowanie od sprzedawcy, u którego nabył dany towar. Zestawy takie mogą być nie tylko nieefektywne, ale także niebezpieczne dla zdrowia i życia uczestników ruchu drogowego, ponieważ oślepienie spowodowane niewłaściwym skierowaniem światła ksenonowego może sięgać nawet kilkuset krotności wartości dopuszczalnej. Potwierdziły to także niezależne badania przeprowadzone na kilku zestawach dostępnych na polskich rynku, na przykład przez magazyn Super Warsztat (nr kwiecień 2007).

Jakie oświetlenie typu ksenon jest więc legalne? Oczywiście oprócz zestawów  seryjnych dopuszczalne są certyfikowane zamienniki sprzedawane jako komplety do określonych modeli aut. Przeszczepienie całych reflektorów wraz z systemem poziomowania i czyszczenia także nie powinno przysporzyć problemów z prawem.

Typy żarówek ksenonowych
Typy żarówek ksenonowych

Należy pamiętać, że także w przypadku posiadania seryjnego zestawu reflektorów ksenonowych nie należy oszczędzać na żarnikach. Markowe produkty są gwarancją niezawodności i skuteczności działania (np. Philips, Osram, General Electric). Należy też pamiętać o doborze odpowiedniego modelu - dla reflektorów soczewkowych jest to oznaczenie D2S, natomiast dla lamp z odbłyśnikami - D2R.

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)