Co zrobić w przypadku utraty dokumentów? [poradnik]

Wydział komunikacji

Wydział komunikacji

Zgubiłeś prawo jazdy, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu lub tablice rejestracyjne? Będziesz zmuszony pójść do wydziału komunikacji, złożyć stosowne dokumenty i przygotować odpowiednią ilość gotówki. Jakie czekają Cię formalności? Ile będziesz musiał zapłacić? Odpowiedzi w rozwinięciu.

Wyrobienie nowego prawa jazdy kosztuje 84 zł. Aby je otrzymać, trzeba wypełnić odpowiedni wniosek i dołączyć do niego fotografię o wymiarach 3,2 x 4,5 cm z głową widoczną z lewego profilu bez nakrycia, a także bez ciemnych okularów. Na zdjęciu musi być też widoczne lewe ucho.

Przy składaniu wniosku konieczne jest okazanie dowodu osobistego. Do podanych wyżej dokumentów dołączamy jeszcze dowód wpłaty za wydanie prawa jazdy, który otrzymamy w kasie urzędu podczas zapłaty za jego wyrobienie. Ponieważ prawo jazdy wydawane jest w ciągu 30 dni, do momentu jego otrzymania niestety nie można prowadzić samochodu.

Źródło: http://www.lubin.pl

Ci, którzy zgubili dowód rejestracyjny, muszą się przygotować na więcej formalności. Również niezbędne będą dowód osobisty i wypełniony wniosek o wydanie dowodu rejestracyjnego. Na tym jednak nie koniec. Oprócz wymienionych dokumentów trzeba zabrać ze sobą: tablice rejestracyjne (w celu wymiany naklejek legalizacyjnych), dowód wykupienia polisy OC, kartę pojazdu (jeśli takowa została wydana), oświadczenie o utracie dowodu rejestracyjnego oraz wyciąg z rejestru badań technicznych stacji kontroli pojazdów z terminem ważności badania technicznego.

Na wydanie dowodu rejestracyjnego czeka się około dwóch tygodni i przez ten czas nie można użytkować auta. Jeżeli w czasie okresu oczekiwania chcemy nadal korzystać z naszego pojazdu, musimy złożyć dodatkowy wniosek o wydanie tymczasowego tzw. dowodu miękkiego. Za to wszystko zapłacimy 86 zł.

Źródło: http://www.rybnik.com.pl/

Jakie dokumenty są potrzebne w przypadku utraty karty pojazdu? Najpierw należy wypełnić wniosek o wydanie karty pojazdów. Konieczne będzie też okazanie dowodu osobistego oraz dowodu wykupienia ubezpieczenia OC. Musimy wziąć też ze sobą tablice rejestracyjne i dowód rejestracyjny i złożyć oświadczenie o utracie karty pojazdu. W przypadku tablic czarnych będzie to wydatek rzędu 130 zł, za tablice białe zapłacimy nieco ponad 142 zł.

Zobacz również: Jak prawidłowo przewozić dzieci w samochodzie?

Jeśli zgubimy tablice rejestracyjne, wydanie ich wtórników nie wymaga przechodzenia przez skomplikowane procedury urzędowe. Po prostu wybierając się do wydziału komunikacji, musimy tak samo jak w przypadku zagubionych dokumentów okazać dowód osobisty, jednak nie trzeba już mieć przy sobie dowodu zakupu OC. Potrzebne będą dowód rejestracyjny i karta pojazdu (o ile została wydana). Nie można zapomnieć o złożeniu odpowiedniego formularza, a także o napisaniu oświadczenia o utracie tablicy rejestracyjnej lub zaświadczenia o zgłoszeniu ich kradzieży wydanym przez policję. Niezbędne jest też zabranie ze sobą jednej z tablic, jeśli ta nie została zgubiona bądź skradziona.

Wysokość kosztów jest ściśle związana z tym, jakie tablice miało auto. Najwięcej zapłacimy za tablice czarne, dlatego że wówczas zmuszeni będziemy do wyrobienia tablic białych – będzie to wydatek około 180 zł. Jeżeli samochód miał tablice z flagą Polski i skrótem „PL”, w takiej sytuacji zapłacimy 93zł. Tablice unijne kosztują dokładnie tyle samo. Pamiętajmy o tym, żeby każdy fakt zgubienia każdego z wymienionych wyżej dokumentów zgłaszać na policję, co pozwoli uniknąć niemiłych niespodzianek, takich jak na przykład kradzież paliwa przy użyciu pojazdu z naszymi tablicami rejestracyjnymi.

Zobacz także:

Jak zarejestrować auto na zabytkowych tablicach?

Jak zarejestrować używane auto?

Leki zaburzające zdolność prowadzenia pojazdu [poradnik]

Nowe, używane, a może regenerowane? Jakie części wybrać? [poradnik]

Przygotuj swoje auto na atak zimy! [poradnik]

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Nowy model McLarena w 2015 roku [aktualizacja] Aston Martin testuje panele słoneczne na swoich samochodach Nissan Navara od Nismo Kobiety wybrały swój samochód roku Zlicytowano najdroższe numery rejestracyjne świata Sebastian Vettel po trzech dniach w Scuderia Ferrari Suzuki Wagon R+ z wadliwymi poduszkami powietrznymi Problem z hamulcami w Jaguarach XJ Poważna awaria silnika w 14 tysiącach samochodów Toyoty BMW serii 5 GT z dieslem do serwisu Range Rover Evoque Cabrio prawdopodobnie w przyszłym roku WEC 2014 São Paulo: triumf Porsche, mistrzostwo Toyoty Ciąg dalszy opery mydlanej Saaba Mark Webber nie pamięta swojego wypadku w Sao Paulo BMW 2 Active Tourer z napędem xDrive Tajemniczy muł testowy LaFerrari - będzie spider? Mercedes-Benz SL63 AMG World Championship 2014 Collector's Edition Chiny staną się głównym odbiorcą Volvo Wzmocniony Seat Leon Cupra Drogowe samochody McLarena nie dostaną silników Hondy Ford Ranger po kuracji odmładzającej [wideo] BMW przedstawia najdroższy lakier w swojej ofercie Jazda z pijanym kierowcą to gra o życie. Zagrasz? Potężna kraksa Marka Webbera w Sao Paulo!

Popularne w tym tygodniu:

To już nie jest specjalna wersja Volvo. Poznajcie Polestar 1 Drzewo zmiażdżyło volkswagena T2. Późniejszy wyczyn auta jest dowodem niezniszczalności starych konstrukcji Poduszki powietrzne dla dzieci. Jest pierwsze takie rozwiązanie Nowe auto Kena Blocka. W przeszłości jeździł nim Krzysztof Hołowczyc Nowa Toyota Century - staruszek w doskonałej formie Ekstremalna wersja legendarnego Mercedesa do kupienia w Polsce Honda z ambitnymi planami elektryfikacji. Hybrydowa CR-V to dopiero początek Polacy wybierają znów Fiata Tipo. To już mocny gracz na polskim rynku Lexus pracował nad jednym lakierem kilkanaście lat. Co go wyrożnia? Porsche przechodzi na subskrypcję. Zmieniasz auta jak rękawiczki Electric Explorer African Challenge 2018. Z Afryki do Polski… autem elektrycznym! Będą sportowe SUV-y od Hyundaia? Pracuje nad tym spec z BMW