Kierowcy nie wiedzą, że je popełniają. Dwa wykroczenia i po "prawku"

Od chwili wejścia w życie zmian w taryfikatorze punktów karnych policja częściej donosi o kierowcach, którzy wyczerpali limit punktów. Z tego powodu, warto zapoznać się i zapamiętać te wykroczenia, które są najczęściej popełniane przez kierowców i za które do naszego konta dopisanych zostanie najwięcej "oczek".

Źródło zdjęć: © Policja | Policja

20.02.2024 | aktual.: 07.03.2024 09:53

Poniżej przedstawiamy listę 10 typowych wykroczeń drogowych, które kierowcy nierzadko popełniają, często nie zdając sobie sprawy z tego, jak wysoką karą punktową są zagrożone. Warto zaznaczyć, że lista wszystkich wykroczeń, za które możemy "zarobić" 15 punktów, jest znacznie dłuższa i zawiera również czyny o charakterze szczególnym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Według przepisów wystarczy przekroczyć 24 punkty karne, by konieczne było ponowne zdanie egzaminu państwowego. Oprócz samych wykroczeń, które kierowcy popełniają najczęściej, znajdziecie także krótkie wyjaśnienie dla tych, którzy jeszcze nie rozumieją, na czym dokładnie polegają:

  1. Używanie pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim – zalicza się do tego m.in. niebezpieczna jazda, w tym driftowanie na parkingach, czy np. transportowanie niedostatecznie i niewłaściwie zabezpieczonych przedmiotów w pojeździe.
  2. Wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany, lub bezpośrednio przed tym przejściem – to wykroczenie najczęściej ma miejsce na drogach z dwoma pasami ruchu w jednym kierunku. Pamiętajcie, że jadąc szybciej w tym samym kierunku niż auto na pasie obok, wyprzedzacie, niezależnie czy taki jest wasz zamiar, czy nie. Warto również pamiętać, że dotyczy to także odcinka kilkudziesięciu metrów przed samym przejściem.
  3. Omijanie pojazdu, który zatrzymał się celem ustąpienia pierwszeństwa pieszemu – to podobne wykroczenie do powyższego. Tu różnica polega na braku ruchu drugiego samochodu. Zakaz dotyczy także sytuacji, jeśli pieszy jeszcze nie wszedł na pasy czy też nie powziął takiego zamiaru. Musi jednak znajdować się w pobliżu pasów. Mandat można dostać nawet wtedy, gdy pieszy już przeszedł przed naszym pojazdem, ale nie przeszedł jeszcze przed tym obok.
  4. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo wchodzącemu na to przejście – nie każdy kierowca zdaje sobie jeszcze sprawę z faktu, że pieszy, który wchodzi na przejście, nabywa z momentem skierowania nogi na pasy pierwszeństwo przed pojazdem. Szczególną uwagę należy zwracać na drogach poprzecznych, gdzie piesi mogą wychodzić na przejście zza skręcającego pojazdu.
  5. Niezastosowanie się do sygnałów świetlnych – to wykroczenie najczęściej jest popełniane przy skręcaniu na "zielonej strzałce". Nawet jeśli ta świeci, przed sygnalizatorem należy się najpierw zatrzymać. Czerwone światło działa jak znak "STOP" i ma formę nadrzędną.
  6. Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 70 km/h – to bardzo poważne wykroczenie, bowiem oznacza jazdę z prędkością 121 km/h w obszarze zabudowanym czy 181 km/h poza nim. Trudno tu mówić o "zagapieniu się", szczególnie w drugim przypadku, choć najczęściej zdarza się to na drogach dwujezdniowych z przynajmniej dwoma pasami ruchu. W takich warunkach można bowiem jechać maksymalnie 100 km/h, ale wielu kierowców nagina ograniczenie jadąc właśnie ok. 120 km/h. W takiej sytuacji można więc przegapić znak o rozpoczynającym się obszarze zabudowanym i wysoki mandat, któremu towarzyszy zatrzymanie uprawnień na trzy miesiące, gotowe.
  7. Niestosowanie się do znaku B-25 lub B-26 "zakaz wyprzedzania" – zakaz wyprzedzania może być określony różnymi warunkami. O ile manewr w miejscach niedozwolonych jest karany 10 punktami, tak gdy zignorujemy zakaz wynikający ze znaku pionowego, grozi nam już 15 punktów. Wbrew pozorom wpaść jest nietrudno. Wystarczy w irytacji podjąć decyzję o wyprzedzeniu np. ciągnika licząc przy tym, że nikt nie zauważy naszego wykroczenia.
  8. Objeżdżanie opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeśli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie ich nie zostało zakończone, a także wtedy, kiedy wjeżdżanie na przejazd jest zabronione, bo wynika z nadawanych sygnałów – to bardzo często popełniane wykroczenia, szczególnie w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Niecierpliwi kierowcy chcą jak najszybciej wrócić do jazdy i najczęściej nie czekają do chwili, gdy zapory są w pełni podniesione, a czerwone światło przestaje świecić lub poganiają tych, którzy chcą dostosować się do przepisów.
  9. Wjeżdżanie na przejazd kolejowy, jeśli po jego drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy – to wykroczenie, które również najczęściej zdarza się w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Wydaje się to drobiazg, ale lepiej zarówno na przejeździe, jak i zwykłym skrzyżowaniu trzymać się zasady "nie jadę, póki ten za przejazdem/skrzyżowaniem nie odjedzie".
  10. Przewożenie więcej niż dwojga dzieci w pojeździe w sposób niezgodny z przepisami – mowa tutaj o sytuacji w której przewozimy dzieci bez fotelików lub innych urządzeń podtrzymujących. Taryfikator przewiduje 5 punktów za każde dziecko. łatwo policzyć, że za trójkę dostaniecie 15 pkt. Jest to szczególnie istotne dla osób, które w pośpiechu zapomną lub nie chce im się przypinać prawidłowo dzieci podczas np. podwożenia do szkoły.
mandatprawo jazdyinformacje
Komentarze (19)