Zakup nowego samochodu. Możliwości jest więcej, niż ci się wydaje

Volkswagen T-Cross
Volkswagen T-Cross
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | MARTIN MEINERS

24.06.2024 17:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czasy, kiedy samochód kupowało się niemal wyłącznie za gotówkę, już dawno minęły. Obecnie mnogość opcji pozwala dopasować ofertę precyzyjnie do preferencji i możliwości finansowych klienta. Nieważne, czy woli wymieniać co kilka lat pojazd na nowy, czy dysponuje na start skromniejszymi środkami. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Z każdym miesiącem sprzedaż nowych samochodów rośnie, a obecny rok tylko to potwierdza. Według danych SAMAR, do końca kwietnia 2024 r. zarejestrowano w Polsce 183 tys. nowych pojazdów, co stanowi o 15,5 proc. lepszy wynik niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Badania zdają się potwierdzać rosnący trend. Jak wynika z czwartej edycji analizy "Portfele Polaków pod lupą" wykonanego na zlecenie Volkswagen Financial Services, aż 42 proc. ankietowanych planuje w tym roku zakup samochodu. To o 6 pproc. więcej niż w zeszłorocznym badaniu. Co najczęściej przekonuje Polaków do zakupu nowego samochodu?

Według wspomnianego badania, aż 71 proc. ankietowanych kieruje się niezawodnością nowych pojazdów. Za tak dużym wynikiem może przemawiać fakt, że według danych rankomat.pl, koszty napraw i serwisowania samochodu zwiększyły się w ciągu ostatnich 5 lat aż o 21 proc. Nowy samochód zapewnia spokój, a gwarancja producenta daje pewność, że w razie problemów nie poniesiemy dodatkowych kosztów.

Nie bez znaczenia jest także prestiż związany z kupnem nowego auta. Na ten powód wskazał co czwarty odpowiadający w badaniu. Nie da się ukryć, że zapach nowego samochodu jest nie do podrobienia i z miejsca poprawia humor właścicielowi za każdym razem, gdy siada za kierownicą.

Chociaż nie brakuje osób, które wciąż kupują samochód za gotówkę, w ostatnich dekadach powstało wiele alternatywnych metod wejścia w posiadanie lub jeżdżenia nowym samochodem. Nie trzeba od razu wydawać kwoty, która nadszarpnie domowy budżet.

Obecnie na rynku istnieje wiele narzędzi, które pozwalają spełnić marzenie o nowym samochodzie niezależnie od zasobności portfela. Nieważne czy chcesz kupić samochód jako klient indywidualny, czy firma. Szeroką ofertę dla jednych i drugich ma m.in. Volkswagen Financial Services.

Co dla klientów indywidualnych?

  • Kredyt KLASYCZNY

Kredyt klasyczny przeznaczony jest dla tych, którzy planują zakup samochodu na długie lata. Rozwiązanie pozwala całkowicie spłacić kredyt podczas trwania umowy, a następnie cieszyć się własnym autem tak długo, jak tylko zapragniemy.

Nie trzeba przy tym dysponować wkładem własnym, choć w zależności od jego udziału względem wartości samochodu, pozwoli on obniżyć raty. Warunki umowy możesz dopasować do swoich potrzeb. Kredyt możesz rozłożyć nawet na 5 lat, co pozwoli obniżyć miesięczną ratę.

  • Kredyt JAK ABONAMENT

To rozwiązanie z kolei jest idealne dla osób, które nie chcą od razu podejmować decyzji o zatrzymaniu auta czy jego wymianie na nowy po zakończeniu trwania umowy. Różnica względem klasycznego kredytu polega na tym, że nie spłacasz całkowitej wartości samochodu, a jedynie przewidywaną utratę wartości.

Sama rata może być niższa w porównaniu do klasycznego kredytu, nawet przy lepiej wyposażonym samochodzie. Jej wysokość zależy od długości trwania umowy, deklarowanego przebiegu rocznego oraz ewentualnego wkładu własnego. Każdy z tych parametrów możesz dostosować do swoich potrzeb.

  • NAJEM

Oferta NAJEM skrojona jest z kolei dla osób, które chcą jeździć nowym samochodem i nie przejmować się przy tym żadnymi dodatkowymi opłatami związanymi z jego użytkowaniem. Wpłata początkowa jest możliwa, ale podobnie jak w poprzednich rozwiązaniach – nie jest wymagana.

W przypadku NAJMU, w jednej, a co najważniejsze stałej przez cały okres trwania umowy, opłacie zawarte są wszelkie koszty – od ubezpieczenia, przez serwis, assistance, przeglądy, aż po pomoc w przypadku szkody oraz samochód zastępczy. Rekomendowany jest także pakiet opon, czyli ich serwis i przechowywanie. Po zakończeniu umowy możesz wymienić dotychczasowy pojazd na nowy, prosto z salonu.

Co dla klientów biznesowych?

Klienci biznesowi również mają szeroki wachlarz opcji związanych z finansowaniem nowego samochodu. Oczywiście mogą skorzystać z form finansowania wymienionych wyżej, jednak zdecydowanie częściej wybierają opcje dopasowane do przedsiębiorców:

  • Leasing KLASYCZNY

To rozwiązanie jest polecane przedsiębiorcom, którzy zamierzają wykupić pojazd po zakończeniu finansowania. Dodatkowym atutem jest możliwość podpisania umowy już od zerowej wpłaty własnej. Nie ma też rocznego limitu kilometrów, co sprawdzi się szczególnie u klientów, którzy pokonują długie trasy. Przy leasingu KLASYCZNYM zwiększasz swoją płynność finansową i nie musisz przy tym rezygnować z innych inwestycji.

Wysokość rat jest dopasowana do możliwości firmy i zależy m.in. od wpłaty własnej, długości trwania umowy czy końcowego wykupu. Raty leasingu wliczasz z kolei w koszty uzyskania przychodu i masz możliwość dokonania szybkiej amortyzacji podatkowej.

  • Leasing JAK ABONAMENT

Na tę opcję mogą zdecydować się przedsiębiorcy, którzy nie wiedzą jeszcze, czy zatrzymać pojazd po zakończeniu umowy, czy wymienić go na nowy oraz nie chcą przy tym przesadnie angażować firmowego budżetu. W tym przypadku miesięczna rata może być bowiem niższa niż w klasycznym leasingu.

W ofercie Leasing JAK ABONAMENT nie spłacasz bowiem całego auta, a jedynie prognozowaną utratę wartości podczas użytkowania. Po zakończeniu umowy możesz zwrócić samochód do firmy leasingowej i wybrać dla siebie nowy pojazd. Możesz także rozłożyć na raty pozostałą do spłacenia wartość końcową auta. Tutaj wysokość raty zależy już nie tylko od okresu spłaty i opłaty wstępnej, ale także roczny limit kilometrów.

  • Leasing z pełną obsługą serwisową 

Leasing z pełną obsługą serwisową jest odpowiedzią dla szukających dobrego rozwiązania w przypadku większej floty pojazdów. Ta opcja stworzona została z myślą o małych i średnich przedsiębiorstwach i ułatwia kontrolowanie nawet do 30 pojazdów.

Wszystkie koszty skumulowane są na jednej fakturze, a opłata wstępna za samochód zaczyna się już od 0 proc. Procesy związane z obsługą serwisową są maksymalnie uproszczone.

Dzięki spłacie jedynie spadku wartości pojazdów miesięczna rata jest niska i dopasowana do potrzeb. Przejrzysta oferta pozwala z kolei wybrać dostępne pakiety opcji usług serwisowych oraz ubezpieczeń. Dzięki temu masz koszty pod kontrolą i możesz lepiej planować budżet.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)