Koleje Rosyjskie wstrzymały transport. Są problemy z dostawami gazu

Koleje Rosyjskie wstrzymały transport. Są problemy z dostawami gazu

Ceny LPG mogą niebawem wzrosnąć
Ceny LPG mogą niebawem wzrosnąć
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński
Marcin Łobodziński
12.04.2022 09:12, aktualizacja: 14.03.2023 12:34

O ile w Polsce gaz jest wciąż importowany z różnych kierunków i raczej nie ma mowy o braku surowca, o tyle pojawiają się problemy z jego dostawami ze strony rosyjskiej. To oznacza konieczność importu droższego gazu z kierunku zachodniego.

LPG, czyli mieszanina propanu i butanu, chętnie wykorzystywana w Polsce jako paliwo alternatywne do aut, jest też najtańszym paliwem do pojazdów na rynku. Niestety, wraz z cenami benzyny i oleju napędowego, również drożeje.

Jednym z podstawowych składników jest propan, który w czystej postaci jest z kolei gazem używanym w gospodarstwach domowych zarówno do ogrzewania budynków, jak i do kuchenek.

Gdzie leży problem?

To właśnie z dostawami propanu są coraz większe problemy, a to dopiero początek. 11 kwietnia pojawiły się doniesienia o deficycie propanu, który od wybuchu wojny w Ukrainie stał się bardzo drogi, więc gospodarstwa domowe wstrzymywały się z zakupami. Teraz, kiedy już im się kończy, na rynku nie ma go tyle, by zaspokoić bieżące potrzeby. Trzeba więc importować go z kierunku zachodniego, gdzie gaz jest droższy.

Jednym z większych problemów logistycznych jest remont infrastruktury kolejowej i ograniczony transport przez przejście graniczne Mamonowo-Braniewo w Obwodzie Kaliningradzkim. Koleje Rosyjskie poinformowały, że od 10 kwietnia obowiązuje zakaz przewożenia wszystkich towarów drogą kolejową do Polski.

Co więcej, ostatnie doniesienia mówią też o rychłym bankructwie tego przewoźnika w wyniku nałożonych na Rosję sankcji.

Dodatkowo, jak podaje specjalistyczny serwis e-petrol.pl, po stronie polskiej remont trasy kolejowej będzie przeprowadzany od maja do czerwca. Powyższe informacje już wpłynęły negatywnie na ceny LPG w hurtowniach. Względem poprzedniego tygodnia, kiedy propan-butan kosztował 3829 zł za tonę, obecnie kosztuje 3901 zł/t.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)