Wyjątkowy punkt mobilności w Łodzi. Auto wynajmiesz jak rower miejski

Mieszkańcy łódzkiego osiedla Zenit mogą od kilku dni korzystać z pierwszego w Polsce osiedlowego punktu mobilności. Ta ciekawa inicjatywa może okazać się dla mieszkańców sporym ułatwieniem.

Osiedlowy punkt mobilności w Łodzi
Osiedlowy punkt mobilności w Łodzi
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Archicom
Kamil Niewiński

Mówiąc o elektromobilności ma się obecnie na myśli nie tylko samochody, ale również inne środki transportu, jak rowery czy hulajnogi. Te ostatnie są dobrym przykładem na to, jak zmienia się podejście do przemieszczania się po mieście. Podchodzimy do postawionej na chodniku hulajnogi, skanujemy kod, ruszamy, kończymy przejazd, a pieniądze są pobierane z konta. Łatwizna.

Co jednak, gdyby tak samo można byłoby wynająć samochód? Cóż, carsharing nie jest już bynajmniej żadną nowością, lecz dość innowacyjne podejście możemy zaobserwować z pomocą strefy Echo Share. Powstała ona na osiedlu Zenit w Łodzi i jest pierwszym w Polsce osiedlowym punktem mobilności. Na czym on polega?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Brakuje ładowarek do aut na prąd. Dlaczego? "Dziś nie ma wystarczającego popytu na samochody elektryczne"

W punkcie można znaleźć zarówno hulajnogi czy rowery elektryczne, jak i również samochody na prąd. Z poziomu smartfona możemy wynająć interesujący nas pojazd - w przypadku auta minimalny czas wynajmu to 1 godzina. Zamysł stojący za tym rozwiązaniem jest prosty - kierowca z wyprzedzeniem rezerwuje auto i korzysta z niego, lecz ostatecznie zawsze zwracając je z powrotem do punktu mobilności. To chyba najważniejsza różnica względem klasycznego carsharingu.

  • Osiedlowy punkt mobilności w Łodzi
  • Osiedlowy punkt mobilności w Łodzi
  • Osiedlowy punkt mobilności w Łodzi
[1/3] Osiedlowy punkt mobilności w ŁodziŹródło zdjęć: © Materiały prasowe | Archicom

Wypożyczamy więc auto i jedziemy nim na zakupy, do pracy czy na uczelnię, wracamy do domu i zostawiamy samochód do wykorzystania komuś innemu. Dodatkowo Archicom, przedsiębiorstwo będące pomysłodawcą projektu wraz z firmami Keratronik, Veolia i Autoweber, zapewnia, że średnia cena wynajmu z punktu ma być nawet dwa razy mniejsza niż w przypadku klasycznego wynajmu rynkowego odpowiednika.

Punkt elektromobilności uruchomiony we wschodniej części Łodzi jest doskonałą „zieloną” alternatywą dla posiadania własnego środka transportu. Takie mobilne huby działają już z powodzeniem w kompleksach biurowych czy przestrzeni miejskiej, ale do tej pory żadne polskie osiedle nie miało podobnego punktu na własny użytek. Łódź i Zenit to pionierzy w skali całego kraju.

Dawid Wronadyrektor zarządzający ds. sprzedaży i marketingu, członek zarządu Archicom

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)