Więcej punktów karnych za prędkość. Dwa wykroczenia i po prawku

Wystarczą dwa wykroczenia z tych najcięższych, a kierowca straci prawo jazdy. Póki jest to możliwe, lepiej "wyczyścić" swoje konto punktów karnych
Wystarczą dwa wykroczenia z tych najcięższych, a kierowca straci prawo jazdy. Póki jest to możliwe, lepiej "wyczyścić" swoje konto punktów karnych
Źródło zdjęć: © fot. mat. prasowe / Lubuska Policja
Marcin Łobodziński

22.02.2022 09:07, aktual.: 14.03.2023 13:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zmiany w taryfikatorze, które weszły w życie 1 stycznia, to jeszcze nie koniec zmian kar dla kierowców. Rząd dopracowuje projekt drugiego taryfikatora – z punktami karnymi. Będą też wprowadzone pewne zmiany w tym, który już mamy.

Żeby zrozumieć, co się wydarzyło, a co nie, należy zrozumieć, czym jest taryfikator, a czym kodeks wykroczeń, a także odróżnić mandat od orzeczenia sądu. To, że od 1 stycznia 2022 r. obowiązuje nowy taryfikator, to tylko część zmian, jakie planowano na ten rok. Zgodnie bowiem z projektem zmiany miał zajść też w kodeksie wykroczeń.

Taryfikator jest dokumentem pomocniczym do kodeksu wykroczeń, z którego policjanci czerpią wysokości kar dawanych kierowcom w postaci mandatów. Dzięki taryfikatorowi policjant na drodze przejmuje w pewnym sensie rolę sędziego, a "wyrok" w postaci grzywny staje się prawomocny z chwilą przyjęcia mandatu przez kierowcę.

Kiedy kierowca odmówi przyjęcia mandatu, policjant nie może zrobić nic więcej poza wypisaniem wniosku do sądu, a wtedy już taryfikator nie obowiązuje. Wysokości grzywien sąd ustala wedle uznania, ale zgodnie z kodeksem wykroczeń.

17 września 2022 r zmianie ulegnie kodeks wykroczeń, m.in. bardzo istotny z punktu widzenia kierowców art. 38. Najogólniej rzecz biorąc mówi on o przynajmniej dwukrotnie wyższej karze za "ciężkie" wykroczenie popełnione po raz drugi. Dla kierowców oznacza to system podwójnego mandatu, czyli zapłacenia dwukrotnie wyższej grzywny, która zresztą już obecnie jest w taryfikatorze, ale z adnotacją, że obowiązuje od 17 września.

Wykroczenia takie dotyczą głównie wykroczeń przeciwko pieszym (nieustąpienie pierwszeństwa), naruszeń zakazu wyprzedzania, objeżdżania zapór na przejazdach kolejowych czy spowodowania zagrożenia w ruchu.

Od września punkty po nowemu

Wraz ze zmianami w kodeksie wykroczeń w życie wejdą przepisy dotyczące przyznawania punktów karnych (tzw. taryfikator punktów), a najbardziej interesujące wydają się te za przekroczenie prędkości. Obecnie kierowca może otrzymać od 2 do 10 punktów karnych, ale od 17 września będzie to przedział od 3 do 15.

Taryfikator punktów karnych za przekroczenie prędkości:

 • 11-15 km/h: jest 2 pkt. – będzie 3 pkt.
 • 16-20 km/h: jest 2 pkt. – będzie 3 pkt.
 • 21-25 km/h: jest 4 pkt. – będzie 6 pkt.
 • 26-30 km/h: jest 4 pkt. – będzie 6 pkt.
 • 31-40 km/h: jest 6 pkt. – będzie 10 pkt.
 • 41-50 km/h: jest 8 pkt. – będzie 13 pkt.
 • Powyżej 51 km/h: jest 10 pkt. – będzie 15 pkt.

Dodatkowo, 15 punktów karnych będzie też można dostać za takie wykroczenia, jak:

 • Naruszenia drogowe, w wyniku których czyn został zakwalifikowany jako przestępstwo;
 • Kierowanie po spożyciu alkoholu lub środka odurzającego oraz w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego;
 • Omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym;
 • Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim;
 • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo na nie wchodzącemu;
 • Nieustąpienie pierwszeństwa przez kierującego, który skręca w drogę poprzeczną, pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża;
 • Niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby z niepełnosprawnością lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej w celu umożliwienia jej przejścia;
 • Niezastosowanie się, w celu uniknięcia kontroli, do sygnału osoby uprawnionej;
 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości powyżej 50 km/h;
 • Naruszenie zakazu wyprzedzania na przejazdach rowerowych i bezpośrednio przed nimi

Dwa wykroczenia i po prawie jazdy, bez możliwości redukowania

Przy limicie 24 dopuszczalnych punktów karnych dla kierowcy wystarczy, że popełni on dwa cięższe wykroczenia drogowe i może stracić prawo jazdy. Przy obecnym taryfikatorze, w którym 10 to maksymalna liczba punktów, potrzeba minimum trzech wykroczeń do utraty prawa jazdy.

Od 17 września obowiązywać będą też zmiany dotyczące konta z punktami karnymi.

 • Punkty znikną dopiero po dwóch latach (obecnie po roku) i to nie od otrzymania, ale od opłacenia mandatu.
 • Zlikwidowane zostaną szkolenie redukujące punkty karne - na \wyczyszczenie\ konta będzie można wyłącznie czekać i to nie zwlekając z opłaceniem mandatu.
 • Ubezpieczyciele mają mieć wgląd do naszego konta punktowego, by na podstawie zaczerpniętych z niego informacji (nie tylko liczba punktów, ale też rodzaje wykroczeń) ustalić wysokość składki obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Warto w tym momencie skorzystać jeszcze ze szkoleń uprawniających do redukowania punktów karnych. Co prawda te, które już zostały przypisane do konta i będą przed 17 września znikną po roku, ale jeśli np. kierowca wejdzie w nowe przepisy z 10 punktami na koncie, to po otrzymaniu mandatu skutkującego przyznaniem 15 punktów od razu straci prawo jazdy.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (42)