Volvo zapowiada pierwszy elektryczny samochód. XC40 na prąd już w 2019 roku

Volvo zapowiada pierwszy elektryczny samochód. XC40 na prąd już w 2019 roku

Volvo XC40 zrywa z dawnym wizerunkiem marki.
Volvo XC40 zrywa z dawnym wizerunkiem marki.
Źródło zdjęć: © Fot. Michał Zieliński
Michał Zieliński
22.06.2018 10:54, aktualizacja: 14.10.2022 14:45

Do 2025 roku Volvo chce, by 50 proc. sprzedawanych aut było elektryczne. Pierwszy z nich trafi na rynek w 2019 roku i będzie to kolejna wersja crossovera XC40. Nie ma jednak co czekać na oddzielne modele na prąd ze Szwecji.

Informację o nadchodzącym elektrycznym wcieleniu XC40 potwierdził szef designu Volvo Thomas Ingenlath. Rozmawiając z magazynem Autocar przyznał, że teraz to już nie jest żadna tajemnica. Jednocześnie ogłosił orientacyjną datę premiery auta. Zobaczymy je w 2019 roku, ale dopiero po debiucie drugiego wozu od Polestara. Ten ma nazywać się Polestar 2 i również być elektrykiem.

Obecnie elektromobilność w Volvo reprezentują jedynie hybrydy typu plug-in, ale do 2025 roku co drugie sprzedawane volvo ma być napędzane silnikiem elektrycznym. Cegiełkę do realizację tego planu przyłoży również kolejny model na prąd. Będzie to wersja dużego XC90 trzeciej generacji, które ma trafić do produkcji w 2021 roku. Przewiduje się, że będzie powstawać w amerykańskiej fabryce obok niedawno pokazanego S60.

Volvo nie przewiduje wprowadzania do oferty samochodu, który będzie dostępny tylko jako elektryk. Zamiast tego będą pojawiać się kolejne odmiany oferowanych już aut. Bardziej radykalne wozy będą natomiast dostępne u Polestara, czyli siostrzanej marki Volvo. To tam będzie miejsce na eksperymenty i odważne decyzje.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)