Volkswagen nowym liderem globalnej sprzedaży samochodów

Volkswagen nowym liderem globalnej sprzedaży samochodów
Źródło zdjęć: © fot. Mariusz Zmysłowski
Marcin Łobodziński

29.07.2015 09:29, aktual.: 02.10.2022 09:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wyścig o miano sprzedającego najwięcej na świecie samochodów koncernu motoryzacyjnego trwa i Volkswagen właśnie objął w nim fotel lidera.

Na koniec ubiegłego roku Toyota prowadziła w wynikach globalnej sprzedaży samochodów. Wyprzedzała Volkswagena o około 100 000 sprzedanych aut, czyli w globalnej skali różnica była minimalna. Toyota pochwaliła się w zeszłym roku wynikiem 10 230 000, ale w tym zanotowała największy spadek z wielkiej trójki wynoszący 1,5 procenta. General Motors stracił niewiele mniej, bo 1,2 procenta, a najniższy spadek odnotował Volkswagen, bo jedynie 0,5 procenta.

Właśnie niższe spadki VW pozwoliły wyprzedzić Toyotę i objąć pozycję lidera światowego rynku. W skali globalnej VAG sprzedał 5 040 000 samochodów w pierwszym półroczu 2015, natomiast Toyota niewiele mniej, bo 5 020 000. Warto przy tym zaznaczyć, że w wynikach nie liczy się sprzedaż pojazdów użytkowych MAN i Scania, czyli marek należących do niemieckiego koncernu, oraz Daihatsu i Hino, będących w posiadaniu Toyoty.

Czy nowy Auris i Avensis dadzą kopa Toyocie?
Czy nowy Auris i Avensis dadzą kopa Toyocie?© fot. Mariusz Zmysłowski

Przyczyn spadków w sprzedaży Toyot można doszukać się w słabej kondycji rodzimego rynku. Natomiast niemiecki gigant miał niewielkie trudności na rynkach Ameryki Południowej oraz nieco większe w Rosji, a szczególnie w Chinach, gdzie również Volkswagen pozostaje liderem, ale wielki motoryzacyjny boom na samochody zaczyna powoli ustawać.

A zatem nowym liderem światowego rynku został Volkswagen, ale zwycięzcę poznamy dopiero na koniec roku. Toyota wprowadziła właśnie nowego Aurisa i Avensisa, niebawem pojawi się Hilux. To może dać solidnego kopa Japończykom. Komu Wy kibicujecie?

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (87)