Trasa S6 połączy Gdańsk i Szczecin. 130 km już oddano, a kolejne powstają

Trasa S6 połączy Gdańsk i Szczecin. 130 km już oddano, a kolejne powstają

Budowa estakady na odcinku Luzino-Szemud
Budowa estakady na odcinku Luzino-Szemud
Źródło zdjęć: © fot. GDDKiA
Aleksander Ruciński
29.09.2021 08:44, aktualizacja: 14.03.2023 14:56

Droga ekspresowa S6 to jedna z najważniejszych inwestycji w północnej Polsce. Docelowo ma połączyć Gdańsk ze Szczecinem. Kierowcy mają już do dyspozycji 130 km z planowanych 360 km trasy, a w realizacji są kolejne. GDDKiA informuje o postępach prac.

Mieszkańcy woj. zachodniopomorskiego od 2019 cieszą się z drogi ekspresowej, która ułatwiła komunikację między Szczecinem a Koszalinem. Docelowo trasa ma jednak biec aż do Gdańska. Obecnie trwają prace na kilku odcinkach pomiędzy Koszalinem i Trójmiastem.

Jak informuje GDDKiA, realizowane są 3 zadania inwestycyjne w woj. pomorskim, między Bożympolem Wielkim a Gdynią. Łączna długość budowanych odcinków wynosi 42 km:

 • Bożepole Wielkie - Luzino (ok. 10 km),
 • Luzino - Szemud (ok. 10 km),
 • Szemud - Gdynia (ok. 22 km)

Powyższe inwestycje powoli zbliżają się ku końcowi - mają zostać oddane kierowcom najpóźniej w przyszłym roku, choć wykonawcy starają się wyprzedzić terminy wynikające z umowy. W późniejszych latach gotowe będą również kolejne odcinki, które obecnie są w fazie prac projektowych lub wczesnych prac budowlanych:

 • rozbudowa obwodnicy Słupska do dwóch pełnych jezdni (obecnie dwujezdniowa jest tylko w obrębie węzłów) - trzy odcinki o łącznej długości ok. 9,5 km (cała obwodnica ma 16,3 km),
 • Bobrowniki - Skórowo (ok. 13 km),
 • Skórowo - Leśnice (ok. 11 km),
 • Leśnice - Bożepole Wielkie (ok. 22 km).

W tym odcinki Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej:

 • Chwaszczyno - Żukowo (ok. 16,3 km),
 • Żukowo - Gdańsk Południe (ok. 16 km, a związana z tym odcinkiem obwodnica Żukowa - ok. 7 km między Glinczem a Przyjaźnią)

Zakończenie prac na ww. trasach zaplanowano na 2025 rok, podobnie zresztą jak w przypadku dwóch odcinków, które w sierpniu 2021 roku otrzymały decyzje o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej:

 • Sianów - Sławno (ok. 23 km),
 • Sławno - obwodnica Słupska (ok. 23 km)

Ponadto trwają prace budowlane przy dokończeniu niemal 8-kilometrowego odcinka obwodnicy Koszalina i Sianowa, gdzie w związku ze skomplikowanymi warunkami podłoża trzeba było zaktualizować dokumentację projektową. Ogłoszono również przetarg na budowę węzła Sianów Zachód.

Mapa realizacji trasy S6
Mapa realizacji trasy S6© fot. GDDKiA

Docelowo cała S6 zarówno w woj. pomorskim, jak i zachodniopomorskim ma być przejezdna już za około 4 lata.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)