Toyota Prius czwartej generacji – oficjalna premiera

Toyota Prius czwartej generacji – oficjalna premiera

Toyota Prius czwartej generacji – oficjalna premiera
Marcin Łobodziński
09.09.2015 09:23, aktualizacja: 02.10.2022 09:29

Toyota prezentuje swojego najnowszego Priusa czwartej generacji jeszcze przed premierą we Frankfurcie.

My oczywiście już widzieliśmy ten samochód dzięki fotografiom szpiegowskim, ale warto przyjrzeć się mu na oficjalnych zdjęciach. Auto może się podobać lub nie – to kwestia gustu – ale wyraźnie widać spójny język stylistyczny nowych Toyot. Nowy Prius jest na tyle podobny do wodorowej Mirai, że widząc oba auta można się pomylić. Jednak to nie stylistyka tego auta jest najważniejsza. Nowy Prius wprowadza na rynek nowe technologie robiąc kolejny krok mający pozwolić utrzymać wieloletnią, jeżeli nie wieczną dominację marki na rynku samochodów hybrydowych. Niestety o nowych technologiach w nowym Priusie na razie za wiele nie wiemy.

2016 Toyota Prius video debut

Toyota po raz kolejny udoskonaliła układ hybrydowy mający pomóc w uzyskaniu niższego zużycia paliwa poza miastem. Całość pracuje ciszej i płynniej niż dotychczas. Modernizacji uległ silnik spalinowy 1,8 litra o wydajności cieplnej na poziomie 40 procent. Sumaryczna moc napędu ma wynosić 150 KM, co zapewni być może po raz pierwszy frajdę z jazdy Priusem. Toyota zadbała o to umieszczając elementy systemu hybrydowego niżej, w taki sposób, by poprawić rozkład masy i tym samym jakość prowadzenia. Nowe jest zawieszenie, ale nie znamy szczegółów na ten temat. Cały układ hybrydowy jest też lżejszy. Nowe baterie niklowo-wodorkowe są nie tylko mniejsze i lżejsze, ale też bardziej wydajne i trwalsze.

428097783288197036

Całość umieszczono na płycie TNGA, nowej, wszechstronnej platformie przeznaczonej w przyszłości dla innych modeli Toyoty. Dzięki niej wnętrze jest przestronniejsze, a bagażnik większy. Nadwozie sztywniejsze o 60 procent jest też dłuższe o 60 mm, szersze o 15 mm i niższe o 20 mm.

Auto wyposażono w takie systemy bezpieczeństwa jak asystent pasa ruchu, system antykolizyjny i rozbudowany o układ ochrony pieszych, aktywny tempomat oraz system rozpoznający znaki drogowe. Nowy Prius ma być dostępny w siedmiu kolorach nadwozia z nowym Hypersonic Red, prezentowanym na zdjęciach. Modyfikacji poddano również wnętrze, które wyposażono w nowy system infotainment , kierownicę, otwory układu wentylacji i drążek zmiany trybów pracy skrzyni biegów.

428097783288393644

Nowa Toyota Prius zadebiutuje we Frankfurcie, a sprzedaż ruszy pod koniec roku w Japonii. W przyszłym roku auto trafi prawdopodobnie do Europy.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)