Nissan X-Trail T30

Generacja
Nissan X-Trail T30

Nissan X-Trail reprezentuje klasę kompaktowych SUV-ów. Powstał jako odpowiedz koncernu na największego do tej pory konkurenta – Toyotę RAV4. Pierwszą generację zaprezentowano 2001 roku, a sprzedaż auta kontynuowano do momentu ukazania się kolejnej wersji w 2007 roku. Pośrednio X-Trail jest następcą udanego modelu o sporych zdolnościach terenowych – Nissana Terrano II.

X-Traila oparto na płycie podłogowej FF-S, stosowanej także w innych modelach Nissana, w Almerze i Primerze, wprowadzając modyfikacje wynikające z innego charakteru auta. Zwiększono prześwit i przygotowano miejsce dla dodatkowego osprzętu – samochód mógł występować z napędem zarówno na przednie, jak i wszystkie 4 koła. Pięciodrzwiowe nadwozie o 4455 mm długości (wersja 2WD była o około 50 mm dłuższa) i 1765 mm szerokości w zależności od wersji napędu i wyposażenia mierzyło od 1674 mm do 1750 mm wysokości w wersji 4WD.

Auto o zwiększonych względem klasycznych samochodów miejskich właściwościach poruszania się na mniej utwardzonych nawierzchniach całkiem sprawnie radzi sobie w delikatnym terenie, choć nie można go nazwać go terenowym. Wnętrze mieści 5 dorosłych osób, a dzięki dużej przestrzeni ładunkowej daje możliwość przewiezienia sporej ilości bagażu.

Linie nadwozia zaprojektowano klasycznie i prosto. Próżno szukać tu stylistycznych smaczków czy charakterystycznych detali. Zaletą takiego designu jest nieco osłabiony czasowo proces starzenia się konstrukcji. Dla ceniących skromność dodatkową zaletą jest pewność, że nie zostanie się posądzonym o ekstrawagancję.

Nissan X-Trail pierwszej generacji dostępny był z kilkoma jednostkami napędowymi. Producent oferował dwie 4-cylindrowe jednostki benzynowe o pojemności 2 l (QR20DE) i 2,5 l (QR25DE) i mocy odpowiednio 140 KM i 165 KM. 2,2 l diesel o kodzie YD22DDTi (także 4-cylindrowy) wyposażony w turbosprężarkę miał bezpośredni wtrysk oleju napędowego oparty na technologii Common Rail. Silnik wysokoprężny o mocy 114 lub 136 KM, tak jak jednostki benzynowe, mógł współpracować zarówno z 4-stopniową przekładnią automatyczną, jak i 5- lub 6-biegową skrzynią manualną.

Na rynku japońskim X-Trail występował także w wersji z doładowanym turbiną silnikiem benzynowym. Jednostka o oznaczeniu kodowym SR20VET dysponowała mocą 280 KM i wykazywała się osiągami zarezerwowanymi nawet dla aut sportowych.

Zawieszenie modelu X-Trail ma dość miękkie nastawy, o czym łatwo się przekonać, pokonując zarówno poprzeczne, jak i wzdłużne nierówności. Auto jest wysoko zawieszone, a do pasażerów nie dociera wiele nieprzyjemnych drgań. Wadą takiego zestrojenia jest niepewność podczas szybszego pokonywania zakrętów. Auto znacząco przechyla się na zakrętach i nieprzyjemnie buja przy powrocie na prostą. Dużą zaletą jest jednak wysoka trwałość podzespołów zawieszenia, które bez najmniejszych problemów radzi sobie z nawierzchnią kiepskiej jakości.

W 2003 roku auto poddano liftingowi. Zmianom, których nie można określić jako gruntowne, poddano kształt przednich i tylnych świateł. Przemodelowano też zderzaki. Znaczących mechanicznych modyfikacji nie zdecydowano się wprowadzić.

4.65
Ocena na postawie 26 opinii Zobacz opinie
Oceń produkt Dodałeś już ocenę
Ogólne wrażenia:
Silnik:
Wnętrze:
Koszty użytkownia:

Szybkie fakty
MarkaNissan
ModelNissan X-Trail
Produkcja od2001
Produkcja do2004

Wybrane wersje Nissan X-Trail T30

Inne generacje Nissan X-Trail

Inne modele Nissan

Oceny użytkowników (7)

Nissan X-Trail T30: newsy, testy i recenzje

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie