Jeep Cherokee KK

Generacja
Jeep Cherokee KK Zobacz 2 zdjęcia

Po raz pierwszy Jeepa Liberty KK zobaczyliśmy na targach motoryzacyjnych w Nowym Jorku w 2007 roku. To następca modelu Liberty KJ, który z kolei zastąpił Jeepa Cherokee XJ. W przypadku opisywanego modelu nazwa Cherokee nadal obowiązuje, tyle że poza Ameryką Północną.

Cherokee/Liberty KK ma wiele wspólnego z Dodge’em Nitro. I to właśnie brat Jeepa jest tym bardziej wyrazistym z rodzeństwa. Jest agresywniej stylizowany, wręcz przerysowany. W Nitro chciano upchnąć wszystkie atrybuty amerykańskich aut, tymczasem designerzy Jeepa postawili na większy spokój w zakresie stylistyki. Jednak gołym okiem widać, że w gruncie rzeczy są to auta bardzo podobne i patrząc na ich linie, trudno stwierdzić, czy to Jeep, czy może Dodge.

Przód Cherokee/Liberty KK połączył rozwiązania z modelu KJ i XJ. Jest kanciasto, jak w Cherokee XJ, ale zachowano pomysł na grill i przednie lampy z wersji produkowanej w latach 2001-2007. Mimo takiego, wydaje się, dobrego pomysłu samochód nie jest tak wyrazisty jak poprzednicy. Nie jest tak charakterystyczny. Tył, mimo że nowocześniejszy i ładniejszy niż w poprzednikach, poprzez pozbawienie go koła zapasowego przyczepionego do klapy bagażnika również stracił na charakterze. Bryła Cherokee/Liberty KK na pewno za to bardziej podobać się będzie fanom off-roadu, bo kanciaste kształty bardziej kojarzą się z wycieczkami poza utwardzone drogi niż delikatne linie z Cherokee/Liberty KJ.

Wnętrze, a konkretnie deska rozdzielcza przejęła kanciaste linie z karoserii. Nie byłoby w tym nic złego, ale jakość zastosowanych tworzyw nie jest najwyższej jakości. Chciałoby się powiedzieć, że jest typowo po amerykańsku. Na szczęście oznacza to też, że jest wygodnie i przestronnie. Nawet jeśli na pokład trafi komplet pasażerów, nikt nie powinien narzekać na ilość miejsca. Trudno ukryć, że to Dodge zaprojektował wnętrze lepiej w swoim Nitro. W nudnej desce rozdzielczej chociaż jeden ciekawy element może poprawić ogólne wrażenie.

Tym elementem w Nitro są ładne zegary. W Jeepie próżno, niestety, szukać podobnego smaczku. Na szczęście w tym nieciekawym wnętrzu można upakować sporo potrzebnego i tego zbędnego wyposażenia. Za potrzebne można uznać nawigację satelitarną i Bluetooth. Dla gadżeciarzy przygotowano system multimedialny z dyskiem twardym o pojemności 30 GB. Poza tym wyposażenie obejmuje system kontroli trakcji, czujnik deszczu automatycznie uruchamiający wycieraczki czy panoramiczny dach Sky Slider.

Pod maską Jeepa Cherokee/Liberty KK pracuje jeden z dwóch silników. Na rynku północnoamerykańskim dostępny jest wyłącznie benzynowy silnik V6 o pojemności 3,7 l. Diesel nie zagościł w ofercie z powodu zaostrzenia norm emisji spalin dla silników wysokoprężnych w USA. Jednak i tak nikt nie wróżyłby mu oszałamiającej kariery za Atlantykiem. Co innego w Europie, gdzie oferowany jest 2,8-litrowy diesel osiągający 177 lub 200 KM mocy maksymalnej. Benzynowa V-szóstka ma większy zaprzęg 218 KM.

Przednie zawieszenie Cherokee/Liberty KK jest niezależne, z tyłu znajduje się układ wielowahaczowy. Do przeniesienia napędu wykorzystywane są układy Command-Trac i Selec-Trac II, oba wyposażone w reduktory. Takie rozwiązania techniczne i elektroniczne sprawiają, że ten samochód świetnie nadaje się do jazdy terenowej, ale nie będzie się też czuł źle na asfalcie. Początkowo oferowano manualną skrzynię o sześciu przełożeniach. Jednak od 2009 roku modelowego montowany jest wyłącznie czterobiegowy automat. Szkoda manuala, ale większość obywateli Stanów Zjednoczonych ze skrzynią manualną w samochodzie czuje się po prostu nieswojo.

Nieswojo w tym Jeepie można poczuć się też na światłach po zrównaniu się z jego głównym konkurentem, którym jest wspominany wyżej Dodge Nitro. Dodge bowiem umieszcza pod maską swojego samochodu także potężny silnik 4,0 V6, oddający do dyspozycji kierowcy aż 264 KM. Ta wersja z łatwością wygra sprint spod świateł z najmocniejszym 218-konnym Jeepem.

4.84
Ocena na postawie 47 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaJeep
ModelJeep Cherokee
Produkcja od2007
Produkcja do2013

Wybrane wersje Jeep Cherokee KK

Inne generacje Jeep Cherokee

Inne modele Jeep

Jeep Cherokee KK: newsy, testy i recenzje

Intryga w Noc Muzeów - pościg Citroënem C5 Aircross za Phantomasem

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie