Tata Telcoline

Model
Tata Telcoline Zobacz 2 zdjęcia

Tata Telcoline (nazywany często Tata TL) to osobowy pick-up produkowany przez koncern Tata w latach 1988 – 2007. Nigdy nie trafił do Polski, a w Europie dostępny był wyłącznie na rynku włoskim i hiszpańskim. Jego następcą w 2007 roku został zaprezentowany na targach w Bolonii Tata Xenon. Za największą konkurencję uważano modele Nissana Pickup i Toyotę Hilux.

Tata Telcoline - historia

Tata Telcoline miał być ekonomiczną odpowiedzią na zalew rynku przez pick up'y takich japońskich marek jak Toyota, Nissan czy Mitsubishi. Indyjski model chwalono za niską cenę i wysoką wytrzymałość konstrukcji, dzięki czemu dawał sobie radę w trudnym klimacie, jak i na poza miejskich terenach. Po pozytywnym przyjęciu auto niemal natychmiast trafiło na inne rynki m.in. w Europie, Bliskim Wschodzie, a nawet w Afryce. Przez cały okres produkcji pojawiły się cztery generacje Taty Telcoline, auto jednak nigdy nie trafiło do Polski. Kiedy w 2007 roku produkcja Telcoline zakończyła się, starszy model zastąpił nowszy Tata Xenon.

Tata Telcoline – dane technczne

W Tata Telcoline użyto tego samego napędu co w Tata Sierra. Zasilany Dieselem silnik L4 ma 2.0 litra pojemności i obsługiwany jest przez 5- biegową manualną skrzynię. Napęd rozłożony jest na obie osie, co pozwala na swobodne poruszanie się po nieregularnym terenie, jakim były Indie. Spalanie Tata Telcoline znajduje się na poziomie 14 l/100 km przy ekonomicznej jeździe po mieście, pamiętając, że silnik napędza Diesel, to niezły wynik. Całość spełnia założenia, jakim było zachowanie niskich kosztów eksploatacyjnych Tata Telcoline.

Tata Telcoline – wymiary

Pojemność zbiornika paliwa Tata Telcoline to 60 litrów. Auto miało 4910 mm długości, 1699 mm szerokości i 1590 mm wysokości. Pick-up chwalony był za takie rozłożenie wymiarów w stosunku do masy całkowitej samochodu. Wpływało to na ergonomię i pozwoliło konstruktorom na uzyskanie dużej powierzchni transportowej auta. Rozstaw osi Tata Telcoline to solidne 2824 mm przy wadze całkowitej auta 1790 kg.

Tata Telcoline – wyposażenie

Tata Telcoline chwalona była za nowoczesny design nadwozia. Pomimo niższej ceny nie ustępowała największej konkurentce – Toyocie Hilux, często uważana była nawet za znacznie lepiej zaprojektowaną. Wnętrze indyjskiego pick-upa pokryte było jasnym wzmacnianym materiałem, a do wykończeń użyto syntetycznej skóry. Nie jest to klasa premium, ale jest minimalistycznie i przede wszystkim wygodnie. W końcu to pick-up dlatego uzyskany niezły komfort jazdy należy zaliczyć konstruktorom na duży plus. Producenci przed premierą modelu zwracali uwagę na jego uniwersalność. Wszystko staje się jasne, kiedy poznamy możliwości modyfikacji wnętrza kabiny auta. Przednie fotele posiadają rozbudowaną regulację, zarówno części tylnej, jak i zagłówka, co pozwala na dostosowanie powierzchni użytkowej czy to do przewożonych przedmiotów dużych gabarytów, czy jadących pasażerów. Ponadto w przypadku Taty Telcoline standardem w wyposażeniu była klimatyzacja, centralny zamek, elektrycznie sterowane lusterka i szyby oraz hydrauliczne wspomaganie kierownicy.

Tata Telcoline – osiągi

Maksymalna prędkośc Tata Telcoline wynosiła 130 km/h. To sporo jak na pick-upa dość dużych gabarytów i z silnikiem o pojemności dwóch litrów.

4.58
Ocena na postawie 5 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaTata
TypSamochód osobowy
SegmentPick-up

Inne modele Tata

Pick-up - Inne modele

Tata Telcoline: newsy, testy i recenzje

Opel Grandland X - test w wersji Grand

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie