Sprawdź VIN samochodu przed zakupem. Nowe narzędzie AutoCentrum.pl

Toyota Cynos

Model
Toyota Cynos Zobacz 2 zdjęcia

Toyota Cynos to sportowy samochód japońskiej produkcji luźno inspirowany modelem Toyota Tercel. Cynos słynął z ekonomicznych rozwiązań, a produkowany był w latach 1991 – 1999. Auto zostało docenione przez użytkowników i dostępne było na rynkach: amerykańskim, europejskim i kanadyjskim pod nazwą Toyota Paseo. Ostatecznie do końca produkcji w 1999 roku pojawiły się dwie generacje auta.

Toyota Cynos - historia

Kiedy pod koniec lat 80 zaczęły pojawiać się głosy, że flagowa Toyota Corolla jest już przestarzała, japoński producent rozpoczął prace nad jej godnym następcą i tak w styczniu 1991 roku do produkcji trafił nowy model – Toyota Cynos. Od początku auto dostępne było tylko w wersji coupe, do którego w późniejszych latach dołączyła wersja kabriolet. W 1997 roku Toyta zakończyła sprzedaż Cynos w USA, kontynuując ją w Europie, Kanadzie i Japonii do roku 1999. Po zakończeniu produkcji następcą auta została Toyota Echo. Za jej największą konkurencję uważano modele Opla Tigrę, Mazdę MX-3, czy Forda Pumę.

Toyota Cynos – dane techniczne

W przypadku pierwszej generacji Toyoty Cynos mówi się o silniku z serii 5E-FE R4 mającym pojemność 1,5 litra i 105 KM mocy, a który obsługiwany był przez 5-biegową manualną lub 4-biegową automatyczną skrzynię. Druga generacja (wprowadzona w 1995 roku) oferowała dwa rozwiązania zależnie od rynku, na jaki była wypuszczona. I w ten sposób w Europie Toyota Cynos posiadała silnik 5E-FE o mocy 90 KM, za to w Japonii dostępne były dwie wersje: 4E-FE o mocy 88 KM i pojemności 1,3 litra i 5E-FHE o mocy 110 KM i pojemności 1,5 litra. W Toyocie Cynos napęd przełożony był na przednią oś, a jednostkę obsługiwały 4-biegowe automatyczne i 5-biegowe manualne przekładnie. Auto próbowano wprowadzić na rynek Wielkiej Brytanii, ostatecznie jednak odstąpiono od tego po badaniach rynku, które wykazały, że design auta nie spełnia wymagań tamtejszych użytkowników.

Toyota Cynos – wyposażenie

Toyota Cynos wyposażona jest podobnie jak jej poprzedniczka Toyota Corolla. Wnętrze jest przestronne i elegancko wykończone czarnymi elementami. Auto posiada system ABS i poduszki powietrzne przeznaczone dla kierowcy i pasażera siedzącego z przodu. Dodatkowo w wersji kabriolet dostępna jest klimatyzacja i radio FM oraz dodatkowe schowki.

Toyota Cynos – wymiary

Toyota Cynos jak na tani samochód sportowy nie była duża. Jej długość to 4145 mm, szerokość 1645 mm, a wysokość wynosiła 1295 mm. Rozstaw osi Toyoty Cynos zawiera się w 2380 mm, podczas gdy masa własna pojazdu wynosi ok. 870 kg w zależności od wyposażenia.

Toyota Cynos – spalanie

Założeniem konstrukcyjnym Toyoty Cynos było stworzenie auta sportowego i jednocześnie ekonomicznego. W tym przypadku można mówić o małym sukcesie, bo przy zastosowaniu sportowych jednostek napędowych spalanie Toyoty Cynos utrzymuje się na poziomie średniej aut ekonomicznych. Auto na większości tras spala ok. 10 l/100 km, co mieście wzrasta do ok. 11 l/100 km. Jazda dynamiczna naturalnie wyciśnie z Cynosa więcej, ale nie jest wymagana do zachowania optymalnej kondycji silnika (co jest częstym zaleceniem w innych sportowych modelach).

3.56
Ocena na postawie 33 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaToyota
TypSamochód osobowy
SegmentC/G

Generacje Toyota Cynos

Inne modele Toyota

Toyota Cynos: newsy, testy i recenzje

Toyota Corolla TS Trek - cena w Polsce "terenowego" kombi

... Toyota Corolla TS debiutuje na polskim rynku w uterenowionej odmianie Trek, opracowanej wspólnie ze znanym producentem rowerów. Auto wchodzi w podsegment, który wciąż nie cieszy się większym powodzeniem, a przede wszystkim brakuje w nim ...

wczoraj

Śmierć segmentu małych aut? Sprzedaż Toyoty Yaris temu przeczy

... Odwrót klientów w stronę "klasycznych" kompaktów i SUV-ów, mały zysk na każdym egzemplarzu i problemy ze spełnieniem norm emisji. Przed małymi pojazdami sporo problemów, ale jak wskazują wyniki sprzedaży w Polsce Toyoty Yaris, jest to segment, ...

4 tygodnie temu

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie