Toyota Avensis Verso

Model
Toyota Avensis Verso Zobacz 3 zdjęcia

Avensis Verso to model niewielkiego 7-osobowego vana produkowanego przez japoński koncern samochodowy Toyota Motor Corporation w latach 2001-2009.

Historia Avensis Verso sięga tak naprawdę nie roku 2001, ale 1995. Wtedy japoński producent opracował niewielkiego vana na bazie wówczas produkowanej jeszcze Toyoty Cariny E. Auto to otrzymało wtedy nazwę Picnic lub na niektórych rynkach SportsVan.

Stylistycznie Picnic znacząco odbiegał od Cariny E i zapowiadał raczej wygląd auta, który go zastąpił, a więc Avensisa. W Picnicu Toyota zastosowała nadwozie dwubryłowe z tradycyjnie otwieranymi (nie przesuwanymi) tylnymi drzwiami. Cechą wyróżniającą Picnica były wielkie przednie światła.

Samochód miał przestronne wnętrze, w którym swobodnie mogło pomieścić się pięć osób. Możliwe było zamówienie dodatkowego rzędu siedzeń dla dwóch kolejnych pasażerów, jednak swobodnie mieściły się tam tylko dzieci.

W Picnicu montowano dwa 4-cylindrowe silniki benzynowe i jednego diesla. Benzynowce miały objętość skokową 1,8 l i 2,0 l, a motor wysokoprężny 2,2 l.

Produkcję tego auta zakończono w 2001 roku i to właśnie wtedy zaprezentowano Avensis Verso. Na niektórych rynkach, na przykład w Singapurze, Toyota pozostała przy nazwie Picnic.

Nowy van zarówno nazwę, jak i płytę podłogową zaczerpnął z produkowanej już od 3 lat następczyni Toyoty Cariny E. W pewnym stopniu designersko Verso był kontynuatorem Toyoty Picnic, jednak nie był do niej bezpośrednio podobny. Równie trudno odnaleźć podobieństwa między odmianą van a zwykłą Avensis.

W porównaniu z Picnic Avensis Verso znacznie urosła i wyładniała. Jej karoseria stała się wyraźnie dwubryłowa. Tak samo jak w poprzedniczce, tak i w tym wozie producent zdecydował się na zastosowanie normalnie, a nie przesuwnie otwieranych tylnych drzwi. Wynikało to między innymi z faktu, że tylna część Verso była dość krótka, więc drzwi nie mogłyby odsunąć się zbyt daleko.

Avensis Verso już w podstawowej wersji był samochodem siedmioosobowym. Dwa siedzenia, wzorem starszego auta, zainstalowano całkiem z tyłu. Niestety nie były zbyt duże, więc swobodnie mogły zasiąść na nich tylko dzieci, ponieważ wyższym osobom brakowało miejsca i na nogi, i nad głowami. Rozkładane tylne fotele zajmowały oczywiście sporo przestrzeni bagażowej.

Na pozostałych pięciu miejscach przestrzeni było bardzo dużo. Wyższe posadowienie siedzisk sprawiało, że siedziało się w pozycji przypominającej siedzenie na krześle. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie potrzeba było aż tyle miejsca na nogi. Z kolei nad głowami przestrzeni było dużo, ponieważ dach był poprowadzony dość wysoko.

Kabina co prawda wyglądała nowocześnie, ale nie porywała swą stylistyką. Wszystkie elementy obsługi znajdowały się w miejscach, w których zazwyczaj spodziewa się ich kierowca. Do materiałów zastosowanych w środku, jak i ich montażu nie można było mieć większych zastrzeżeń.

Pod maską Avensis Verso montowane były trzy silniki, z czego dwa były jednostkami napędowymi spalającymi benzynę. Benzynowce miały objętość 2,0 l i 2,4 l, a motor wyposażony we wtrysk common rail 2 litry objętości i moc 116 KM. Napęd przenoszony był na przednie koła.

W wyposażeniu seryjnym znajdowały się m.in.: cztery poduszki powietrzne dla kierowcy i pasażera (nie na wszystkich rynkach), ABS z EBD i elektrycznie sterowane przednie szyby.

W 2003 roku Toyota dokonała restylingu swojego vana, unowocześniając nie tylko wygląd, ale też wnętrze, i zwiększając liczbę elementów wyposażenia podstawowego. Trzy lata później ze względu na słabą sprzedaż na Starym Kontynencie producent zdecydował się na zakończenie wytwarzania wersji z kierownicą po lewej stronie. Od tego czasu samochód sprzedawano w Europie tylko na Wyspach Brytyjskich, gdzie również nie cieszył się szczególnym wzięciem. Produkcję zakończono w 2009 roku, a Avensis Verso nie ma swojego bezpośredniego następcy w Europie.

4.04
Ocena na postawie 31 opinii Zobacz opinie
Oceń produkt Dodałeś już ocenę
Ogólne wrażenia:
Silnik:
Wnętrze:
Koszty użytkownia:

Szybkie fakty
MarkaToyota
TypSamochód osobowy
SegmentC

Generacje Toyota Avensis Verso

Inne modele Toyota

C - Inne modele

Oceny użytkowników (2)

Toyota Avensis Verso: newsy, testy i recenzje

Rolls-Royce Phantom Series II - prezentacja

Test: Toyota Proace Verso VIP - tu chodzi o floty, ale nie tylko

... Toyota Proace Verso VIP to efekt tzw. badge engineering, a więc samochód zaprojektowany przez zupełnie innego producenta, ale sprzedawany pod znakiem innego. Czy warto się nim interesować i po co w ogóle powstał? ... Toyota Proace Verso VIP - ...

8 miesięcy temu

SUV Toyoty? Sprawdź RAV4, C-HR i inne modele

... , a dziś żaden duży producent nie mógłby się już obyć bez SUV-a w ofercie. Pionierem segmentu kompaktowych SUV-ów, czyli lekkich aut z samonośnym nadwoziem do jazdy w terenie, była Toyota z modelem RAV4 ... na drobiazgi towarzyszące nam na co ...

2 tygodnie temu

Prezentacja: Toyota Aygo X - tylko nie czytaj "iks"

... Raczej już nikogo nie dziwi, że klienci zaczęli gustować we wszystkim, co choć trochę udaje, że terenu się nie boi. Oto Aygo Cross, czyli najmniejszy model Toyoty, który nie jest już zwykłym miejskim samochodzikiem, a tak powszechnie kochanym ...

2 tygodnie temu

Auto oczyściło 2,3 tys. m3 powietrza.

... Arkady Fiedler sprawdził Toyotę Mirai na trasie z Warszawy do Paryża ... swoje czasy – wodorowej Toyoty Mirai. Do pokonania 4905 km z Warszawy do Paryża przez Berlin, Hanower, Amsterdam, Kolonię i Brukselę. W drodze powrotnej zaplanowana trasa ...

tydzień temu

Toyota AE86 z nowymi częściami. Japończycy wznowili produkcję

... Toyota AE86 to ciekawy youngtimer i model, który uchodzi za kultowy szczególnie w kręgach wielbicieli japońskiej motoryzacji. Zapewne ucieszy ich wieść o wznowieniu produkcji niektórych części, pomocnych przy przywracaniu tych klasyków do życia. ...

miesiąc temu

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie