Tata Estate

Model
Tata Estate Zobacz 2 zdjęcia

Tata Estate produkowany był w latach 1992-2000 przez indyjski koncern Tata Motors. Estate to tzw. station wagon, czyli sedan z przedłużonym tyłem. Auto w momencie wejścia na rynek zebrało bardzo dobre recenzje. Doceniono nowoczesną jak na tamten czas konstrukcję nadwozia i dodatki, których próżno szukać w pojazdach indyjskiej produkcji w tym przedziale cenowym.

Tata Estate - historia

Estate był pierwszym samochodem osobowym w ofercie Tata Motors. Indyjski gigant to największy prywatny producent samochodów i autobusów, a dzisiaj działający również w przemyśle. Obecnie pojazdy Tata sprzedawane są we Włoszech, Hiszpanii, Turcji i od 1 września 2008 roku również w Polsce. Ciekawostką jest fakt, że istniała możliwość zamówienia specjalnej wersji auta dla VIP' ów, która wyposażona była w systemy bezpieczeństwa zapewniające m. in. kuloodporność. Producenci z Indii często zapowiadali powrót do produkcji Estate, co świadczy o ponadczasowości auta.

Tata Estate – dane techniczne

Platforma Tata Estate wzorowana była na pick up'ie Tata 207, co okazało się później dobrym posunięciem, bo pozwoliło zaoszczędzić koncernowi kosztów konstrukcyjnych. Auta wyposażone były w 5-biegową, manualną skrzynię, która obsługiwała silnik Diesela 1.9 D o mocy 68 KM posiadający cztery cylindry. Silnik umieszczony był z przodu pojazdu przy przełożeniu napędu na tylną oś. Jako, że koncern Tata odnosił duże sukcesy na rynków autobusów i ciężarówek, zawieszenie w Estate wykonane było według projektu samochodu ciężarowego, co sprawia, że auto dobrze radzi sobie na trudnych, niestandardowych drogach.

Tata Estate – wymiary

Wymiary Tata Estate to 4626 mm długości przy 1710 mm szerokości i 1610 mm wysokości. Rozstaw osi samochodu wynosi 2825 mm, gdzie przednia ma długość 1460 mm, a tylna 1450 mm. Przy tych wartościach maksymalna waga auta to 2100 kg, a zbiornik paliwa mieści 450 litrów.

Tata Estate – osiągi

Pomimo dość dużych gabarytów i upływu lat osiągi Tata Estate nawet dzisiaj prezentują się nieźle. Auto do setki rozpędza się w 44,1 sekundy, osiągając maksymalną prędkość 113 km/h w niecałą minutę. Spalanie Tata Estate kształtuje się na poziomie 12 l/100 km w przypadku ekonomicznej jazdy po mieście. W trasie przy ekonomicznej jeździe Estate spali tylko 7 l/100 km/h.

Tata Estate – wyposażenie

Podstawowa wersja Tata Estate jak na rynek indyjski w tamtych latach była doskonale wyposażona. Posiadała elektrycznie sterowane okna, wspomaganie układu kierowniczego, tachometr, a bardzo często nawet klimatyzację. Auto było dodatkowo wyposażone w system ABS i hydrauliczne wspomaganie kierownicy. Estate dysponował również pięcioma wygodnymi siedzeniami i dużym bagażnikiem o pojemności 120 litrów.

3.85
Ocena na postawie 44 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaTata
TypSamochód osobowy
SegmentD

Generacje Tata Estate

Inne modele Tata

D - Inne modele

Tata Estate: newsy, testy i recenzje

Autokult odc.3 - Nowa Toyota Supra, Opel GTX Experimental, Red Bull Ring

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie