akumulator

W zależności od przeznaczenia Bosch posiada trzy wersje swojego flagowego akumulatora: S3, S4 i S5.

Żywotność akumulatora zależy od wielu czynników, między innymi od tego, jak często eksploatowany jest pojazd. Znaczenie ma również długość pokonywanych tras. Jeżeli są one krótkie, akumulator nie jest wystarczająco doładowywany. Wpływa to bezpośrednio na szybsze rozładowywanie się i jego trwałość.

Rodzaje akumulatorów

Wyróżniamy trzy rodzaje akumulatorów: obsługowy, bezobsługowy i żelowy. W starszych rozwiązaniach (wariantach obsługowych) możliwe było uzupełnianie elektrolitu. Dostęp do kanałów zyskujemy przez odkręcenie korków zamykających. Obecnie najczęściej stosuje się akumulatory bezobsługowe. Nie oznacza to jednak braku możliwości kontroli i ewentualnego uzupełnienia elektrolitu. Inaczej niż w wersjach obsługowych, żeby uzupełnić płyn, trzeba zdjąć pokrywkę. Po jej zdjęciu mamy dostęp do wszystkich kanałów. By unikać częstego wykonywania tej czynności, na akumulatorze znajduje się wizjer informujący o stanie naładowania.

Akumulatory żelowe (trzeci rodzaj) mają zwiększoną pojemność. Elektrolit został w nich zastąpiony kwasem zawierającym krzemionkę (w formie żelu). Jest to znacznie lepsze rozwiązanie, ponieważ taki akumulator charakteryzuje się większą wydajnością energetyczną, jest odporniejszy na wstrząsy, uderzenia oraz wyższe temperatury.

W autach wyposażonych w system Start&Stop czy hybrydowych stosuje się specjalne rodzaje akumulatorów. Są one odporne na okresowe cykle ładowania i rozładowywania, pozwalają również na błyskawiczne uruchamianie silnika.

Jak rozpoznać, kiedy należy wymienić akumulator?

W akumulatorze znajduje się elektrolit, który składa się w 40% z kwasu siarkowego. Na skutek reakcji chemicznej zachodzącej podczas jego pracy wydziela się wodór i tlen. Efektem dodatkowym jest ubytek wody. Przez to następuje permanentny spadek poziomu elektrolitu. Aby uniknąć zbyt niskiego poziomu płynu w baterii, należy go kontrolować. Najlepiej robić to raz do roku przed okresem zimowym (akumulatory obsługowe). W przypadku akumulatorów bezobsługowych tę czynność można wykonywać raz na parę lat. Trzeba jednak pamiętać, że do uzupełnienia poziomu płynu można użyć jedynie wody destylowanej lub demineralizowanej. Są one dostępne praktycznie na każdej stacji benzynowej. W niektórych bateriach nie ma możliwości podważenia klapki zasłaniającej kanały. Takie akumulatory są wyposażone w maty absorpcyjne, które zapobiegają obniżaniu się poziomu elektrolitu.

Żeby sprawdzić, czy naładowanie akumulatora jest odpowiednie, należy woltomierzem zmierzyć napięcie na klemach. Napięcie nie powinno być niższe niż 12,4 V. Jeżeli wartość jest niższa, oznacza to niedoładowanie lub rozładowanie akumulatora. Jednocześnie po rozruchu samochodu jesteśmy w stanie sprawdzić, czy alternator pracuje odpowiednio. Jeżeli napięcie oscyluje między 13,8 a 14,8 V, to wszystko jest w porządku. Jeśli są to niższe wartości, oznacza to, że uszkodzona jest instalacja elektryczna bądź sam alternator.

Bardziej skomplikowaną i wymagającą odpowiedniego sprzętu metodą jest sprawdzenie gęstości elektrolitu. Prawidłowe wartości to 1,25-1,28 g/cm3. Niższa wartość może oznaczać niedoładowanie lub ewentualne rozładowanie baterii. Po ewentualnym uzupełnieniu elektrolitu kolejny pomiar należy wykonać po pewnym czasie, by płyny mogły się odpowiednio wymieszać. Jeżeli te czynności nie pomogą i akumulator nadal będzie rozładowywał się w krótkim czasie, a jego naładowanie będzie krótkotrwałe, to należy go wymienić.

Co trzeba wiedzieć, kupując akumulator?

Istotne jest rozmieszczenie biegunów (dodatni i ujemny), pojemność, wartość prądu rozruchowego, wymiary oraz stopka. Rozmieszczenie biegunów jest ważne ze względu na instalację elektryczną samochodu. Jeśli źle dobierzemy pod tym kątem akumulator, jego montaż będzie niemożliwy. Instalacja elektryczna w aucie jest tak pomyślana, aby unikać nadmiaru kabli.

Kolejną kwestią jest pojemność. Określa ją producent. Do każdego modelu samochodu przeznaczony jest akumulator o konkretnej pojemności, która zależy od objętości skokowej jednostki napędowej i jej mocy. Może ona jednak zostać zwiększona o 20 procent.

Przy zakupie baterii powinniśmy pamiętać również o stopce, która ma znaczenie dla sposobu montażu. Jej niewłaściwy dobór może spowodować, że nie będziemy w stanie umieścić akumulatora w wyznaczonym miejscu. Warto również znać jego wymiary. Często zdarza się, że klienci wybierają za wysoki bądź za szeroki. W takim wypadku albo nie zmieści się on w przygotowanym miejscu, albo uniemożliwi zamknięcie maski.

Jedną z ważniejszych kwestii jest prąd rozruchowy, czyli maksymalny prąd, który zostanie pobrany przy rozruchu auta w temperaturze -18 stopni Celsjusza. Określa go norma EN. Prąd rozruchowy nie może być zbyt duży. Rozruszniki w pojazdach mogą się bowiem spalić przy zbyt dużym poborze prądu.

O czym należy pamiętać?

Przed zamontowaniem nowego akumulatora warto skontrolować stan przewodów elektrycznych oraz klem. Często na klemach pojawia się korozja i osady. Dlatego przed montażem nowego akumulatora należy je oczyścić i przesmarować śruby mocujące. Na koniec trzeba je zabezpieczyć specjalnym środkiem poprawiającym przewodnictwo elektryczne, który również zabezpiecza przez osadami i korozją.

Ważne jest również sprawdzenie, czy nie jest uszkodzona izolacja kabli napięciowych. Jeżeli tak, to trzeba ją niezwłocznie zabezpieczyć. Kontroli wymaga również miejsce przymocowania masy do nadwozia (tzw. uziemienie). Przed podłączeniem baterii należy jej bieguny zabezpieczyć preparatem poprawiającym przewodnictwo oraz zapobiegającym utlenianiu i zasiarczeniu. W przypadku wystąpienia usterek związanych z instalacją elektryczną bez jej uprzedniego sprawdzenia jakakolwiek reklamacja (gwarancja na akumulator) nie zostanie rozpatrzona pozytywnie.

Sposoby na schłodzenie auta. Zobacz, który jest najlepszy

Tesla wprowadza nowy akumulator. Ma wystarczyć na 1,6 mln km

... Amerykański koncern wprowadza do swoich modeli nowy rodzaj akumulatorów. Producent zapewnia, że ich żywotność wystarczy do końca okresu eksploatacji auta. I lepiej, żeby tak było, bo jego wymiana - jeśli w ogóle możliwa - ma być problematyczna. ...

2 miesiące temu

Siarczyste mrozy i akumulator. Jak odpalić z kabli?

... Jeśli nie masz wątpliwości, że to akumulator zawiódł, poszukaj przewodów rozruchowych oraz auta, które pożyczy ci prądu i do roboty. Ważne, by zachować ostrożność i kolejność. ... . Jeśli do uruchomienia niesprawnego samochodu użyjecie drugiego, ...

9 miesięcy temu

Powerbank do samochodu – jakie modele wybrać?

... Posiadanie własnego samochodu to bez wątpienia duże ułatwienie w codziennym życiu. Trzeba jednak wiedzieć, że w czasie zimy mogą pojawiać się problemy podczas rozruchu samochodu. Zdecydowanie najczęstszą z przyczyn jest rozładowany akumulator. ...

6 miesięcy temu

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie