Szerokości, przyczepności - podstawy CB

Szerokości, przyczepności - podstawy CB

fot. mojecb.pl
fot. mojecb.pl
Adam Szczęsny
03.09.2012 11:00, aktualizacja: 07.10.2022 20:50

Szeroki wybór sprzętu oraz legalny, darmowy dostęp sprawiły, że widok dodatkowej anteny na samochodzie już nikogo nie dziwi. Jak właściwie działa CB-radio?

Kierowcy coraz częściej decydują się na CB-radio w samochodzie, zwłaszcza jeśli często podróżują. Dzięki temu urządzeniu szybko dowiemy o ewentualnych utrudnieniach, lokalizacji fotoradarów czy policyjnych patroli.

Urządzenie to służy do komunikacji głosowej na ogólnodostępnej częstotliwości radiowej. Nazwa CB to skrót od angielskich słów Citizen Band, oznaczających pasmo obywatelskie. CB-radio obecnie najczęściej wykorzystywane jest przez kierowców do komunikacji drogowej.

CB-radio działa w paśmie 26,960-27,400 MHz, które podzielone jest na 40 kanałów. Na każdym z kanałów można prowadzić niezależne rozmowy. Tak jak ma to miejsce w krótkofalówkach, aby możliwa była komunikacja dwukierunkowa, radiotelefony CB muszą być ustawione na ten sam kanał. CB-Radio działa w tak zwanym simpleksie, co oznacza, że jednocześnie możemy tylko nadawać lub odbierać sygnał.

Każde radio daje możliwość regulacji głośności i squelcha (bramki szumów), ma też przyciski bądź pokrętło służące do zmiany kanałów. Pozostałe funkcje są opcjonalnym dodatkiem, ułatwiają one komunikację, ale bez wielu z nich można się obejść. Jednak na kilka z tych dodatków z pewnością warto zwrócić uwagę, wybierając radio dla siebie.

fot. peugeot-klub.pl
fot. peugeot-klub.pl

Dobrze, gdy dany model ma regulację czułości odbiornika RF GAIN. Funkcja ta umożliwia odpowiednie dobranie parametrów odbioru do warunków panujących w eterze. Jest ona przydatna szczególnie w miastach, gdzie poziom zakłóceń i szumów jest znaczny.

Niestety odbywa się to kosztem zasięgu, ale każdy doświadczony użytkownik CB wie, że lepiej słyszeć najbliższe, najsilniejsze stacje głośno i wyraźnie, niż wyławiać pożądane informacje z gąszczu szumów, trzasków i pisków. Producenci, chcąc uprościć użytkownikom kwestię regulacji czułości, oferują modele z funkcją LOCAL. Gdy jest ona aktywna, poziom czułości radia zmniejsza się do zdefiniowanego przez producenta poziomu, tak aby rosnące zakłócenia nie były uciążliwe.

Niezwykle istotnym elementem dobrego radia są skuteczne filtry NB/ANL. Eliminują one zakłócenia pojawiające się w instalacji elektrycznej samochodu.

Kolejnymi istotnymi funkcjami są Dual Watch, SCAN i MIC GAIN. Opcja Dual Watch pozwala na nasłuch dwóch kanałów jednocześnie, znajduje zastosowanie np. w sytuacji, gdy jedziemy w trasę z drugą osobą i chcemy utrzymać z nią stałą łączność, słuchając jednocześnie rozmów na kanale drogowym. Scan służy do przeszukiwania pasma w poszukiwaniu aktywnych rozmów. Pokrętło MIC Gain pozwala na dostosowanie czułości mikrofonu do hałasu panującego w kabinie pojazdu.

428891148053671852

Można przyjąć, że 10 cm wysokości anteny przekłada się mniej więcej na 1 km zasięgu w odbiorze oraz 0,5 km podczas nadawania. Zasięg zależy również od tego, w jaki sposób ustawiona jest bramka szumów (Squelch) i czułość (RF Gain) w radiu.

Na sprzęcie CB nie warto oszczędzać. W przypadku problemów z doborem radia i anteny warto skorzystać z pomocy ekspertów. W następnej części podpowiem Wam, jak samodzielnie zamontować CB-radio w samochodzie.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)