Świece zapłonowe do sportu i tuningu

Poradniki i mechanikaŚwiece zapłonowe do sportu i tuningu04.12.2014 11:48
Świece zapłonowe do sportu i tuningu
Źródło zdjęć: © [Zdjęcie samochodu biorącego udział w drag racingu z Shutterstock](http://www.shutterstock.com/pl/pic66128992/stockphotokhabarovskrussianseptembermelyoshinromaninactionatroundcompetitiondragracingin.html?src=bP4aBrCbIA6lXBDu6NOJKA117)

Modyfikacje silnika polegające na zwiększeniu mocy, a tym samym wysilenia wiąże się ze zmianami sposobu napełniania komory spalania i samego procesu spalania mieszanki. W związku z tym świece zapłonowe o fabrycznych parametrach mogą nie sprostać warunkom stawianym przez silnik po modyfikacjach. Jest na to rada.

Świece zapłonowe dobiera się do konkretnego silnika na podstawie ich wartości cieplnej, co ma ścisły związek ze zdolnością świec do samooczyszczania oraz z unikaniem nieprzewidzianych samozapłonów. Prawidłowo, katalogowo dobrana świeca zapłonowa będzie odpowiadała temperaturom wytwarzanym w cylindrach seryjnego silnika. Już nieznaczne modyfikacje, o które dziś nie trudno, mogą te warunki diametralnie zmienić. Zwiększenie ciśnienia doładowania wpływa też na układ zawirowań mieszanki w komorze spalania i ciśnienie w niej wytwarzane. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej przy zaawansowanych modyfikacjach, takich jakie maja miejsce w silnikach przygotowanych do sportu motorowego, które wiążą się ze znacznym wzrostem obrotów silnika lub ogromnymi przyrostami ciśnienia doładowania.

Nie tylko producenci świec zapłonowych, ale także doświadczeni tunerzy radzą by zweryfikować wartości cieplne świec już przy około 20-procentowych przyrostach mocy. To samo czeka właścicieli silników wolnossących, w których moc jednostkowa po modyfikacjach dochodzi do wartości 100 KM/l. Stosowanie po modyfikacjach innego, wysokooktanowego paliwa to kolejny powód by zmienić świece zapłonowe.

428120902358888364
428120902358953900

Najbardziej doświadczeni producenci świec zapłonowych mają odpowiednią linię produktów przeznaczonych do sportu i silników wysilonych. Jedni przekonują jakością, inni parametrami. W sporcie ważna jest niezawodność, dlatego jakość produktów jest nie do przecenienia. Jednak niektórzy przez unikalne konstrukcje elektrod osiągają wyjątkowo długie iskry (powyżej 1 mm) co powoduje lepsze, dokładniejsze spalanie mieszanki i nieznaczny wzrost osiągów. Moc silnika rośnie, zużycie paliwa spada.

Jakie świece wybrać? O to należałoby zapytać tunera, który modyfikuje nasz silnik. Jeśli zna się na modyfikacjach, zmianach w składzie mieszanki to dziwnym byłoby, gdyby nie potrafił doradzić zakupu właściwych do nowych parametrów silnika świec zapłonowych. Trzeba tylko pamiętać o tym, że sportowe świece są przeznaczone do sportu, a używanie ich do wyjazdów na miasto czy na zakupy kompletnie mija się z celem.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)