Mandat dla właścicieli SUV-ów. Wielu kierowców nawet nie wie

Mandat dla właścicieli SUV‑ów. Wielu kierowców nawet nie wie

Duże SUV-y nierzadko przekraczają DMC 2,5 t
Duże SUV-y nierzadko przekraczają DMC 2,5 t
Źródło zdjęć: © Autokult | Maciej Skrzyński
24.02.2024 07:30, aktualizacja: 07.03.2024 09:51

Można sobie łatwo wyobrazić, że ciężarówki czy auta dostawcze nie powinny być parkowane na chodnikach, ze względu na ich duże obciążenie. Niemniej jednak nie wszyscy użytkownicy minivanów czy SUV-ów zdają sobie sprawę, że również oni nie zawsze mogą parkować na chodnikach. W przypadku złamania tego zakazu mogą otrzymać mandat.

Zgodnie z przepisami parkowanie samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) powyżej 2,5 tony na chodnikach nie jest dozwolone. Samochody o takiej masie mogą być parkowane jedynie na miejscach do tego przeznaczonych. Takie obostrzenia wynikają bezpośrednio z art. 47. ust. 1. ustawy Prawo o ruchu drogowym. Ale dlaczego tak jest?

Odpowiedź jest prosta: chodniki nie są przystosowane do parkowania ciężkich pojazdów. Samochody o dużej masie, stojąc na chodnikach, niszczą je, powodując kosztowne szkody. Kara za złamanie tego przepisu to zazwyczaj 100 zł mandatu i 1 punkt karny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

A jak sprawdzić DMC swojego pojazdu?

Informacja ta jest wpisana w dowodzie rejestracyjnym — na jego ostatniej stronie, w rubryce F2. Jeśli wartość ta przekracza 2500 kg, to parkowanie na chodniku jest wykluczone. Nie ma znaczenia, czy akurat podróżujemy z pełnym obciążeniem, czy nie — liczy się maksymalna dopuszczalna wartość.

Nie tylko auta dostawcze i SUV-y przekraczają tę wartość. Wiele innych pojazdów również przekracza DMC 2500 kg. Są to m.in. pick-upy, ale także niektóre vany i minivany, a także większość aut klasy wyższej (segment E), jak na przykład BMW Serii 5 czy Volvo V60. Warto pamiętać o większych samochodach elektrycznych, których liczba stale rośnie, a także o hybrydach plug-in, które również sporo ważą.

W przypadku większych pojazdów trzeba brać pod uwagę również gabaryty. Szerokość chodnika, która powinna pozostać dla pieszych, powinna być taka, aby nie utrudniać im poruszania się. Szerokość ta nie może być mniejsza niż 1,5 m. Jeśli auto jest na tyle duże, że nie da się zostawić tyle miejsca, trzeba zaparkować gdzieś indziej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (51)