Strażnicy miejscy bez fotoradarów, ale kary nie unikniesz

Strażnicy miejscy i gminni tracą z nowym rokiem prawo do kontroli prędkości przy użyciu fotoradarów zarówno mobilnych jak i stacjonarnych, ale nie oznacza to, że unikniemy kar.

Strażnicy miejscy bez fotoradarów, ale kary nie unikniesz
Źródło zdjęć: © Zdjęcie fotoradaru z [Shutterstock](http://www.shutterstock.com/pl/indexin.mhtml)
Marcin Łobodziński

Wszyscy kierowcy, który zostaną sfotografowani przez radary straży miejskich do końca roku, otrzymają mandaty, choćby dostali je dopiero na miesiąc czy dwa. Dotyczy to wszystkich wykroczeń drogowych zarejestrowanych przez fotoradary, co do których już toczy się postępowanie. Dalszym prowadzeniem postępowania od 1 stycznia zajmie się Policja. MSWiA wydało w tej sprawie stosowne oświadczenie:

MSWiA:

W związku z pytaniami straży gminnych (miejskich) i samorządów dokonano oceny stanu prawnego odnoszącego się do uprawnień straży gminnych (miejskich) do prowadzenia czynności wyjaśniających oraz występowania przed sądem w charakterze oskarżyciela publicznego w sprawach o wykroczenia ujawnione urządzeniem rejestrującym. W przypadkach czynności wyjaśniających w sprawach o wykroczenia zakończonych przed 1 stycznia 2016 r. skierowaniem do sądu wniosków o ukaranie, ich rozstrzygnięcie będzie zależało od decyzji sądu. Natomiast w przypadku spraw, w zakresie których nastąpiło jedynie ujawnienie wykroczenia, ale nie zakończono czynności wyjaśniających, wszystkie materiały powinny być przekazywane Policji, celem prowadzenia dalszych czynności.

Całkiem prawdopodobne jest, że przekazanie postępowań Policji w pewnej części spowoduje ich niezakończenie i przedawnienie, a niektórzy kierowcy będą mogli liczyć na łut szczęścia i brak kary. Policja ma 180 dni na ustalenie sprawcy wykroczenia lub przekazanie sprawy do sądu, jeżeli nie uda się tego zrobić. Karalność wykroczenia ustępuje po roku pod warunkiem, że postępowanie już się toczy, natomiast jeżeli nie wszczęto postępowania, okres ten wydłuża się do dwóch lat. Zatem jeżeli od ujawnienia wykroczenia minęło już 180 dni, ale jednocześnie nie minęły 2 lata od daty popełnienia tego wykroczenia, to nadal można spodziewać się kary.

Przypominamy, że od przyszłego roku kontrolę prędkości będą mogli prowadzić jedynie funkcjonariusze Policji oraz GITD. Zabranie uprawnień strażnikom miejskim i gminnym oznacza zmniejszenie liczby fotoradarów na polskich drogach, choć część z nich ma przejąć GITD. Na chwilę obecną nie wiadomo ile fotoradarów zostanie, a ile zostanie zezłomowanych.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (5)