Sprawdzili, które auta są naprawdę oszczędne. Zdominował jeden kraj

Sprawdzili, które auta są naprawdę oszczędne. Zdominował jeden kraj

Suzuki Ignis i Toyota Yaris Cross
Suzuki Ignis i Toyota Yaris Cross
Źródło zdjęć: © Autokult | Marcin Łobodziński
Kamil Niewiński
28.03.2024 15:41, aktualizacja: 28.03.2024 19:31

Jak sprawdzić realne spalanie aut? Można na przykład zamknąć je w laboratorium i zafundować im przejażdżkę po hamowni. Tak właśnie podszedł do sprawy amerykański portal "What Car?", a wyniki badania prezentują się naprawdę interesująco.

Jednym z najważniejszych punktów, na które zwracamy uwagę, poszukując samochodu idealnego, są koszty jego eksploatacji. Jest to bardzo szerokie pojęcie, w które może zmieścić się mnóstwo aspektów, lecz jednym z tych kluczowych jest poziom zużycia paliwa. Bardzo często to kierowcy mają na myśli, mówiąc o "oszczędnym aucie".

Nie zawsze jednak raporty spalania oferowane przez producentów znajdują swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. A co, gdyby zebrać modele z rynku, zapewnić jednakowe warunki i przetestować, które z nich rzeczywiście palą najmniej? Takie właśnie zadanie postawił przed sobą portal "What Car?".

Amerykański serwis użył niezbyt przystępnej dla nas, Europejczyków, jednostki MPG, czyli mile na galon. Jak przeliczyć to na "nasze"? 1 mila to ok. 1,6 km, a jeden galon to w zaokrągleniu 3,79 litra. Szybkie rachunki pozwalają więc załatwić sprawę, ale istotna jest również metodologia takiego badania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Test wykonany został na hamowni w warunkach laboratoryjnych, by każdy model mógł zmierzyć się w takich samych warunkach. Każde auto było również ważone, kontrolowane było ciśnienie opon, a klimatyzacja była ustawiana na najniższą moc i temperaturę 21 stopni. Wyłączone zostały również reflektory, podgrzewane fotele i system stereo.

W takich warunkach najlepiej spisała się Toyota Yaris Cross, wyposażona w hybrydową jednostkę o pojemności 1,5 litra. Średni wynik MPG wyniósł dokładnie 60,1, co możemy przeliczyć jako 3,94 litra na 100 km. Jak przyznaje "What Car?" jest to najbardziej oszczędny model, jaki był przez nich kiedykolwiek testowany.

Toyota Yaris Cross
Toyota Yaris Cross© Autokult | Marcin Łobodziński

Czołówka rankingu została zresztą bardzo mocno zdominowana przez japońskich producentów. W czołowej piątce mamy aż cztery modele z Kraju Kwitnącej Wiśni. Poza wspomnianym Yaris Crossem są to: Toyota Yaris, Suzuki Ignis i Suzuki Celerio. Układ zaburza jedynie plasująca się na czwartej lokacie Škoda Octavia. W TOP 10 znajdziemy zaś do tego Hondę Jazz i Suzuki Baleno.

Jeżeli są już jacyś europejscy konkurenci, są to raczej modele Grupy VAG, jak wymieniona Octavia, Seat Leon czy Volkswagen Up!. Rodzynkiem jest Opel Astra, który w badaniu występował pod marką Vauxhall.

TOP 10 najoszczędniejszych samochodów według badania "What Car?"

Lp.

Model

Spalanie (MPG)

Spalanie (litry/100 km)

1.

Toyota Yaris Cross

60,1

3,94

2.

Toyota Yaris

59,93

3,95

3.

Suzuki Ignis

59,9

3,95

4.

Škoda Octavia

57,9

4,09

5.

Suzuki Celerio

57,8

4,1

6.

Opel/Vauxhall Astra

56,3

4,21

7.

Honda Jazz

56

4,23

8.

Seat Leon

56

4,23

9.

Volkswagen Up!

56

4,23

10.

Suzuki Baleno

55,2

4,29

Spalanie w litrach na 100 km zaokrąglone do 0,01.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)