Radiowóz hamuje przed przejściem. Obaj kierowcy w pułapce przepisów

Radiowóz hamuje przed przejściem. Obaj kierowcy w pułapce przepisów

Policyjny radiowóz ma dodatkowo przepalonego "stopa"
Policyjny radiowóz ma dodatkowo przepalonego "stopa"
Źródło zdjęć: © YouTube | Stop Cham
Mateusz Lubczański
03.04.2023 15:44, aktualizacja: 05.04.2023 06:53

Kolejny tydzień, kolejne nagranie dziwnej sytuacji na pasach. Na kanale StopCham pojawiło się wideo, które ukazuje dziwne zachowanie policyjnego radiowozu.

Nagranie z początku kwietnia wskazuje, jak przed przejściem dla pieszych zatrzymuje się radiowóz policji. Jadąca po lewym pasie honda również się zatrzymuje. W pobliżu przejścia nikogo nie ma. Czyżby była to próba wyłudzenia mandatu? Nie jest to pierwsza taka, pełna wątpliwości, sytuacja.

Policja próbuje wyłudzić mandat?! - zatrzymanie przed pustym przejściem #1048 Wasze Filmy

Jeszcze w lutym Internet obiegło nagranie, gdzie wrocławski patrol wyprzedził auto osobowe przed przejściem dla pieszych. To wyjątkowe wykroczenie, warte nawet mandatu w wysokości 1500 zł i 15 punktów karnych. Policja wskazała, że nie było tu złamania przepisów, kierujący pojazdem osobowym zwolnił, przez co radiowóz wpadł w "pułapkę ofsajdową", wyprzedzając innego użytkownika ruchu w tym miejscu. To nie jest mój wymysł – policja naprawdę użyła takiego uzasadnienia.

Tymczasem Marcin Łobodziński dokładnie prześwietlił przepisy i wskazał istotną zasadę. Wystarczy tylko spojrzeć na zapisy w Ustawie prawo o ruchu drogowym:

Kierującemu pojazdem zabrania się:

- wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;

- omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Art. 26. 3 ustawy Prawo u ruchu drogowym

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że zakaz omijania obowiązuje wyłącznie wtedy, kiedy omijany pojazd zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. A więc gdy zatrzyma się, kiedy pieszy znajduje się na przejściu lub wchodzi na nie. Jeśli pieszy nie ma zamiaru przejść przez ulicę, to pojazd nie zatrzymuje się w celu ustąpienia mu pierwszeństwa. Zatem jeśli w pobliżu przejścia dla pieszych nie ma pieszego, to kierujący drugim pojazdem (po uprzednim upewnieniu się, że manewr jest bezpieczny) może ominąć ten stojący.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (272)