Poradniki i mechanikaPrzystanki wiedeńskie - czy wiesz jak z nich korzystać?

Przystanki wiedeńskie - czy wiesz jak z nich korzystać?

Przystanki wiedeńskie istnieją w wielu polskich miastach od kilku dobrych lat. Mimo to nie wszyscy wiedzą, jak bezpiecznie i prawidłowo korzystać z tego rozwiązania. Policja przypomina o podstawowych zasadach.

Podwyższona jezdnia ułatwia wsiadanie do tramwaju
Podwyższona jezdnia ułatwia wsiadanie do tramwaju
Źródło zdjęć: © fot. policja
Aleksander Ruciński

21.11.2021 | aktual.: 14.03.2023 14:19

Przystanek wiedeński to nic innego jak miejsce, w którym do tramwaju wsiada się bezpośrednio z jezdni, a konkretnie podniesionego fragmentu, co znacząco ułatwia dostęp osobom starszym, niepełnosprawnym czy podróżującym z dziećmi w wózkach.

W tym roku w taki sposób zmodernizowano jeden z przystanków w Poznaniu. Tamtejsza policja uznała to za okazję do przypomnienia pieszym i kierowcom, jak korzystać z tego rozwiązania. Z obserwacji funkcjonariuszy wynika bowiem, że nie wszyscy postępują zgodnie z zasadami.

Zdarza się, że niektórzy piesi wkraczają na jezdnię jeszcze przed przyjazdem tramwaju. Bywa też tak, że kierowcy omijają wzniesienie, przejeżdżając po torowisku. Oba zachowania są niewłaściwe i zagrażają bezpieczeństwu uczestników ruchu.

Jak korzystać z przystanków wiedeńskich?

  • Pamiętajmy, że podniesiony fragment jezdni nadal pozostaje drogą, którą — gdy na przystanku nie ma tramwaju — przejeżdżają samochody.
  • Oczekując na przyjazd tramwaju, powinniśmy stać na chodniku i nie przekraczać linii ostrzegawczych oddzielających przystanek od jezdni.
  • Możemy to zrobić dopiero wtedy, gdy na przystanek wjedzie tramwaj i upewnimy się, że na wzniesienie nie wjeżdża żaden samochód. Kierowcy muszą wówczas ustąpić pieszym, ale warto zachować zasadę ograniczonego zaufania.

Przystanków tego typu przybywa w całej Polsce, szczególnie w strefach spowolnionego ruchu. To rozwiązanie cenione przez pieszych z uwagi na wygodę. Jest też często preferowane przez władze miast z uwagi na kompaktowe wymiary i stosunkowo niewielki koszt realizacji.

Źródło artykułu:WP Autokult
poradnikibezpieczeństwoprawo i przepisy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)