Przepadek pojazdu dla pijanych sprawców wypadku. Rząd zapowiedział projekt nowelizacji
W połowie lipca rząd zapowiadał, że na fali wprowadzanych zaostrzeń kar dla kierowców pojawi się także zapis o przepadku pojazdu, gdy spowoduje nim wypadek pijany kierowca. I choć w przyjętym przez Radę Ministrów projekcie nowelizacji nie wspomniano o konfiskacie auta, jej pojawienie się zapowiedziało Ministerstwo Sprawiedliwości.
28.07.2021 | aktual.: 14.03.2023 15:43
28 lipca resort infrastruktury poinformował o obiegowym przyjęciu projektu nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, który zakłada zaostrzenie kar dla kierowców za poszczególne wykroczenia i przestępstwa. Jednocześnie z informacji zniknął m.in. zapis mówiący o "obligatoryjnym przepadku pojazdu, gdy kierowca w stanie nietrzeźwości spowoduje co najmniej niebezpieczeństwo sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym".
Nie oznacza to jednak, że rząd zrezygnował z tej postaci kary. Jak poinformował PAP wiceminister sprawiedliwości Michał Warchoł, rozwiązania dotyczące konfiskaty pojazdu mają zostać zawarte w projekcie kompleksowej nowelizacji Kodeksu karnego, podobnie jak inne kary za przestępstwa drogowe popełniane po alkoholu.
Zobacz także
Jak wspomniał Michał Warchoł, jest to podyktowane koniecznością dopasowania przepisów do reszty projektowanych zmian. W ubiegłym tygodniu wiceminister sprawiedliwości wysłał wspomniany projekt do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z wnioskiem o tryb odrębny. Z uwagi na pilność sprawy oznaczałoby to przyspieszoną ścieżkę legislacyjną.
Jak podaje resort sprawiedliwości, rozważane jest rozwiązanie, w którym do przepadku dochodziłoby w sytuacji spowodowania wypadku przez kierowcę, który miałby ponad 1 promil alkoholu we krwi. Wtedy pojazd traktowany byłby jako narzędzie popełnienia przestępstwa. Ponadto zamówione zostały opinie ekspertów, zakładające przepadek samochodu użyczonego czy pozostającego w leasingu.
W zapowiedziach pojawiały się także zapisy o przepadku nawet w sytuacji, gdy sprawca wypadku nie jest właścicielem pojazdu, a właściciel lub inna osoba uprawniona przewidywała albo mogła przewidzieć, że - udostępniając sprawcy pojazd - może umożliwić popełnienie przestępstwa. Co więcej, te same zasady mają dotyczyć osób, które spowodują wypadek pod wpływem substancji odurzających.