Przepadek pojazdu dla pijanych sprawców wypadku. Rząd zapowiedział projekt nowelizacji

W połowie lipca rząd zapowiadał, że na fali wprowadzanych zaostrzeń kar dla kierowców pojawi się także zapis o przepadku pojazdu, gdy spowoduje nim wypadek pijany kierowca. I choć w przyjętym przez Radę Ministrów projekcie nowelizacji nie wspomniano o konfiskacie auta, jej pojawienie się zapowiedziało Ministerstwo Sprawiedliwości.

Niebawem pijani sprawcy wypadku będą mogli stracić pojazd, którym kierowali
Niebawem pijani sprawcy wypadku będą mogli stracić pojazd, którym kierowali
Źródło zdjęć: © fot. Policja
Filip Buliński

28.07.2021 | aktual.: 14.03.2023 15:43

28 lipca resort infrastruktury poinformował o obiegowym przyjęciu projektu nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, który zakłada zaostrzenie kar dla kierowców za poszczególne wykroczenia i przestępstwa. Jednocześnie z informacji zniknął m.in. zapis mówiący o "obligatoryjnym przepadku pojazdu, gdy kierowca w stanie nietrzeźwości spowoduje co najmniej niebezpieczeństwo sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym".

Nie oznacza to jednak, że rząd zrezygnował z tej postaci kary. Jak poinformował PAP wiceminister sprawiedliwości Michał Warchoł, rozwiązania dotyczące konfiskaty pojazdu mają zostać zawarte w projekcie kompleksowej nowelizacji Kodeksu karnego, podobnie jak inne kary za przestępstwa drogowe popełniane po alkoholu.

Jak wspomniał Michał Warchoł, jest to podyktowane koniecznością dopasowania przepisów do reszty projektowanych zmian. W ubiegłym tygodniu wiceminister sprawiedliwości wysłał wspomniany projekt do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z wnioskiem o tryb odrębny. Z uwagi na pilność sprawy oznaczałoby to przyspieszoną ścieżkę legislacyjną.

Jak podaje resort sprawiedliwości, rozważane jest rozwiązanie, w którym do przepadku dochodziłoby w sytuacji spowodowania wypadku przez kierowcę, który miałby ponad 1 promil alkoholu we krwi. Wtedy pojazd traktowany byłby jako narzędzie popełnienia przestępstwa. Ponadto zamówione zostały opinie ekspertów, zakładające przepadek samochodu użyczonego czy pozostającego w leasingu.

W zapowiedziach pojawiały się także zapisy o przepadku nawet w sytuacji, gdy sprawca wypadku nie jest właścicielem pojazdu, a właściciel lub inna osoba uprawniona przewidywała albo mogła przewidzieć, że - udostępniając sprawcy pojazd - może umożliwić popełnienie przestępstwa. Co więcej, te same zasady mają dotyczyć osób, które spowodują wypadek pod wpływem substancji odurzających.

Źródło artykułu:WP Autokult
wypadkiprzepisypijany kierowca
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (62)