Polacy jeżdżą coraz starszymi autami. Średnia wieku najwyższa w historii

VW Golf piątej generacji idealnie wpasowuje się w możliwości finansowe Polaków
VW Golf piątej generacji idealnie wpasowuje się w możliwości finansowe Polaków
Źródło zdjęć: © fot. mat. prasowe/VW
Marcin Łobodziński

18.05.2022 06:52, aktual.: 14.03.2023 12:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Według najnowszego raportu Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar średnia wieku samochodów w Polsce jest obecnie najwyższa w historii. Jednym z istotnych czynników są ograniczone zakupy nowych aut.

W Polsce na koniec roku 2021 było zarejestrowanych ponad 19 milionów aut, o 0,5 mln więcej niż w roku 2020. Jest to bilans pomiędzy liczbą pierwszych rejestracji a wyrejestrowaniami, które wciąż Polakom są nie po drodze. Wynika to z danych nt. "martwych dusz", czyli aut, które z dużym prawdopodobieństwem nie istnieją lub nie jeżdżą, a wciąż widnieją w CEPiK-u. Mowa tu o blisko 7 milionach pojazdów.

Niemniej historyczny rekord pobił w 2021 r. średni wiek pojazdów bez uwzględniania wspomnianych tzw. martwych dusz. Wynosi on obecnie 15,5 roku, co oznacza, że średni rocznik samochodu jeżdżącego po naszych drogach to 2007. Mowa tu więc o takich modelach jak na przykład Ford Focus Mk 2, Opel Astra H, Renault Megane II, Skoda Octavia I lub II czy VW Golf V.

Według analityków Samaru trend ten najprawdopodobniej nie odwróci się w 2022 r., zważywszy że od czasu początku pandemii zakupy nowych samochodów są mocno ograniczone.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (31)
Zobacz także