O ile droższe jest ubezpieczenie „anglika”?

O ile droższe jest ubezpieczenie „anglika”?

O ile droższe jest ubezpieczenie „anglika”?
Marcin Łobodziński
30.11.2015 23:12, aktualizacja: 02.10.2022 09:02

Pojazdy z kierownica po prawej stronie można w Polsce rejestrować i tym samym należy ubezpieczać od sierpnia. Już wcześniej było wiadomo, że wiele firm ubezpieczeniowych będzie oferowało polisy OC w wyższej cenie dla właścicieli takich aut. O ile wyższe jest ubezpieczenie „anglika”? Możemy to sprawdzić.

Stosowne informacje otrzymaliśmy od multiagencji CUK Ubezpieczenia, która prześwietliła rynek ubezpieczeń komunikacyjnych pod kątem rejestracji samochodów tej samej marki i modelu z kierownicą po prawej i po lewej stronie. Przy okazji porównano ceny polis OC dla aut z kierownicą po obu stronach z czerwca i października. Warto bowiem wspomnieć, że już wcześniej można było takie auto ubezpieczyć, a niedawno firmy ubezpieczeniowe zdecydowały się dość znacząco podnieść ceny polis OC.

Firma CUK Ubezpieczenia zrobiła porównania w kilku towarzystwach ubezpieczeniowych dla jednego samochodu jakim jest Opel/Vauxhall Insignia z rocznika 2008 z silnikiem 1,8 litra z kierownicą po prawej i lewej stronie. Wybrano też jeden profil klienta, jakim został 40-letni mężczyzna z 10-letnim, bezszkodowym stażem za kierownicą. Wyliczono stawki dla czterech różnych miast, my wyciągamy średnią. Chodzi o takie miasta jak Gdańsk, Wrocław, Warszawa i Kielce. Sprawdzono również cztery towarzystwa ubezpieczeniowe: Uniqa, Gothaer, Compensa i Warta.

Towarzystwo UbezpieczenioweŚrednia cena OC dla samochodu z kierownicą po lewej stronieŚrednia cena OC dla samochodu z kierownicą po prawej stronie Różnica
Uniqa840 zł2527 zł1687 zł
Gothaer724 zł2173 zł1449 zł
Compensa832 zł1713 zł881 zł
Warta717 zł2868 zł2151 zł
Źródło danych: CUK Ubezpieczenia 

Duże są także różnice pomiędzy miastami. Najtaniej z czterech wspomnianych „anglika” ubezpieczycie w Kielcach, w firmie Compensa (1160 zł), natomiast już we Wrocławiu zapłacicie 1978 zł. Najdroższa polisa to 3250 zł dla auta z kierownicą po prawej stronie w firmie Warta w Gdańsku.

Jak widać z powyższego, różne towarzystwa różnie traktują klientów z autami sprowadzonymi z Anglii. Różnice potrafią być ogromne, warto zatem dobrze przeanalizować rynek, skorzystać z porównywarek cen lub porad multiagencji ubezpieczeniowych. Można w ten sposób zaoszczędzić nawet 1000 zł. Swoją drogą, w przypadku różnic na poziomie 1000 zł rynek nielegalnego przekładania kierownicy na właściwą stronę ma szansę przetrwać. Jedna sprawa to różnice pomiędzy polisami, ale zupełnie inną są ogólne wzrosty cen ubezpieczeń. Jaki jest powód podwyżek? Pisaliśmy już o tym w artykule: Ceny ubezpieczeń komunikacyjnych wzrosną – ubezpieczyciele muszą wykazać lepszą rentowność.

Maciej Kuczwalski:

Wprowadzono w życie zalecenia Komisji Nadzoru Finansowego dotyczących zasad likwidacji szkód komunikacyjnych, co przełożyło się na wyższe kwoty wypłacanych odszkodowań. We wrześniu, w specjalnym liście szefa KNF, zalecono ubezpieczycielom podniesienie stawek polis OC i AC w związku z pogorszeniem rentowności sektora ubezpieczeń OC. W związku z tym, niewykluczone, że wyższe stawki będą dotykać kierowców coraz mocniej.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)