Ceny ubezpieczeń komunikacyjnych wzrosną – ubezpieczyciele muszą wykazać lepszą rentowność
Komisja Nadzoru Finansowego wysłała list do Krajowych zakładów ubezpieczeń sugerujący zmiany, które mogą zakończyć się podniesieniem składki OC i AC.
05.10.2015 | aktual.: 02.10.2022 09:21
Komisja Nadzoru Finansowego zauważa pogorszenie rentowności sektora ubezpieczeń spowodowane wzrostem kosztów akwizycji i wyższą szkodowością, a w niektórych przypadkach nawet straty. Jednocześnie dostrzega nieadekwatnie niskie składki, nieprawidłowości w procesie taryfikacji składek oraz powstrzymywanie się firm ubezpieczeniowych przed podniesieniem cen składek ze względu na wysoką konkurencję na rynku. Niezauważone nie pozostają również kancelarie prawne, które potrafią wyegzekwować wielokrotnie wyższe odszkodowania niż zrobiłby to klient towarzystwa ubezpieczeniowego. KNF wykazuje konieczność „niezwłocznego dokładnego przeanalizowania przez zakłady ubezpieczeń procesu taryfikacji i późniejszego stosowania zatwierdzonych taryf w praktyce”. Zakłady ubezpieczeń zostały tym samym zmuszone do dokładnej analizy szkód i skalkulowania „odpowiedniej” składki dla klienta, co w praktyce oznacza rychły wzrost cen polis OC i AC.
Komisja Nadzoru Finansowego w trosce o „bezpieczeństwo” finansowe towarzystw ubezpieczeniowych wnika w to, jak duże ryzyko mają podjąć towarzystwa. Tym samym, z wolnego rynku, dzięki któremu ceny utrzymują się wciąż na przyzwoitym poziomie będziemy mieli rynek regulowany przepisami. Ostatnie zmiany, czyli wprowadzenie bezpośredniej likwidacji szkód nie spowodowały mocno odczuwalnego wzrostu cen polis, natomiast poprawiła się jakość świadczeń. Teraz na siłę i w zasadzie bez żadnego uzasadnienia towarzystwa zostaną zmuszone do podniesienia cen, ponieważ to najprostszy i najsprawniejszy sposób zaspokojenia żądań KNF.