Nieprzepisowe parkowanie na drodze wewnętrznej? Mandat nawet do 1200 zł
Droga wewnętrzna nie stanowi ochrony przed otrzymaniem mandatu. Jeden czynnik sprawia, że może go wypisać nawet policja.
12.08.2022 | aktual.: 13.03.2023 16:13
Cena, jaką najczęściej musi zapłacić kierowca za nieprzepisowe parkowanie, wynosi 100 zł. Wysokość przewidzianego w przepisach mandatu może jednak znacznie wrosnąć. Mowa tu przede wszystkim o bezprawnym postoju na miejscu dla osób niepełnosprawnych - przypomina portal Infor.pl.
Takie zachowanie może kosztować kierującego nawet 1200 zł - i o ile w przypadku drogi publicznej sytuacja jest klarowna, to czy można dostać mandat na drodze wewnętrznej?
Należy jednak zacząć od pytania – czym właściwie jest droga wewnętrzna?
Droga wewnętrzna - co to takiego?
Odpowiedź znajdziemy w Ustawie o drogach publicznych - “Drogi, drogi rowerowe, parkingi oraz place przeznaczone do ruchu pojazdów, niezaliczone do żadnej z kategorii dróg publicznych i niezlokalizowane w pasie drogowym tych dróg są drogami wewnętrznymi.”.
Drogi wewnętrzne sygnuje się znakiem D-46 "Droga wewnętrzna" - a jeśli mówimy o podmiocie właściwym do wyznaczenia zasad parkowania, to jest nim właściciel lub zarządca terenu, przez który przebiega dana droga.
W jaki zatem sposób są wyznaczane zasady parkowania?
Znaki i wewnętrzne regulaminy
Zarządca drogi (lub właściciel) ma pełne prawo określać zasady parkowania (w tym wprowadzać za nie opłaty), stawiając znaki czy choćby sporządzając regulaminy – co więcej, ma w tym zakresie dowolność działania. Nie ma nawet obowiązku, by zasady parkowania wskazywać.
W takiej sytuacji jednak, auto można postawić praktycznie wszędzie (co jest zmorą mieszkańców wielu osiedli). Warto też pamiętać, że policja czy straż miejska na obszarze drogi wewnętrznej co do zasady nie interweniują.
Istnieje natomiast ważny wyjątek.
Kiedy policja może wystawić mandat ?
Sytuację o 180 stopni zmienia pojawienie się na drodze wewnętrznej znaku D-52 “Strefa ruchu”. Wówczas zasady ruchu (a więc i parkowania) z ustawy Prawo o ruchu drogowym zaczynają obowiązywać.
Oznacza to, że straż miejska i policja mogą prowadzić interwencje – dotyczy to również mandatów, także tych “najlepiej płatnych”- choćby za wspomniane zajęcie miejsca parkingowego przeznaczonego dla osób niepełnosprawnych.
Warto dodać, że - tak jak w przypadku drogi publicznej - funkcjonariusze policji i straży miejskiej mogą działać zarówno po, jak i bez zgłoszenia.
O aktualnej wysokości mandatów przeczytacie w taryfikatorze na 2022 r.