Niemcy stosują zasadę 50=50. W Polsce nie każdy kierowca ją zna

Niemcy stosują zasadę 50=50. W Polsce nie każdy kierowca ją zna

Zima na drogach wymaga zmiany przyzwyczajeń
Zima na drogach wymaga zmiany przyzwyczajeń
Źródło zdjęć: © Autokult
Marcin Łobodziński
21.11.2023 14:20, aktualizacja: 22.11.2023 09:14

Dziś dowiedziałem się o zasadzie 50=50. Nawet o tym poczytałem w niemieckich mediach. Problem w tym, że ona nie działa podczas opadów śniegu. Najczęściej stosuje się ją wczesną wiosną i jesienią, choć zimą jej znajomość też może się przydać. A na czym polega?

Niemieccy kierowcy stosują zasadę 50=50 podczas jazdy we mgle, która najczęściej w naszym klimacie występuje wiosną i jesienią. W Polsce liczba 50 też ma odniesienie do jazdy we mgle. Jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m, wtedy włączamy tylne światło przeciwmgielne. W Niemczech także.

Na czym polega zasada 50=50?

W Niemczech stosuje się dodatkowo obowiązek jazdy w takich warunkach z prędkością nie większą niż 50 km/h. Jak kierowcy rozpoznają odległość i widoczność? Otóż przy drogach słupki są w odległościach co 50 m. A więc jeśli widzisz na 50 metrów, to jedziesz 50 km/h. Jeśli na więcej, możesz jechać szybciej.

Dlaczego 50=50 nie działa podczas opadów śniegu?

Intensywne opady śniegu ograniczają widoczność podobnie jak mgła, a w związku z tym należy pamiętać o włączeniu świateł mijania. Jednak padający na jezdnię śnieg ogranicza także przyczepność. Stosowanie się do zasady 50=50 może być zgubne, choć czysto technicznie na śniegu pojazd zatrzyma się z prędkości 50 km/h nawet na krótszym dystansie pod warunkiem, że ma nowe opony zimowe. Tylko tu mówimy o drodze hamowania, bez uwzględniania czasu reakcji kierowcy.

W takich warunkach warto pamiętać o podstawowej zasadzie obowiązującej na całym świecie - dostosowania prędkości do warunków. Oznacza ona, że należy jechać z taką prędkością, która uwzględnia nie tylko warunki drogowe, ale także możliwości techniczne naszego pojazdu oraz nasze umiejętności.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (42)