MARTY to autonomiczny DeLorean, który driftuje lepiej niż niejeden profesjonalista

MARTY to autonomiczny DeLorean, który driftuje lepiej niż niejeden profesjonalista24.12.2019 11:09
MARTY to oczywiste nawiązanie do Marty'ego McFLy
MARTY to oczywiste nawiązanie do Marty'ego McFLy
Źródło zdjęć: © mat. prasowe

Rozwój autonomicznych pojazdów stawia przed konstruktorami coraz to nowe wyzwania. Jak poradzi sobie maszyna, która nagle znajdzie się na śliskiej nawierzchni lub będzie musiała uniknąć zderzenia czołowego? Na to pytanie odpowiada MARTY – elektryczny i autonomiczny delorean z 1981 roku.

MARTY, czyli Multiple Actuator Research Test bed for Yaw control, to DMC DeLorean, który przejechał wyznaczoną trasę pomiędzy pachołkami bez pomocy człowieka i w dodatku zrobił to "pełnym bokiem".

Beyond the Limits: MARTYkhana

Konstrukcja powstała na uniwersytecie w Stanford i ma na celu rozwój technologii autonomicznej, która zostanie postawiona przed problemem utraty przyczepności. Nie chodzi wyłącznie o kiepskie warunki pogodowe. Podobna sytuacja może mieć miejsce w przypadku np. przebicia opony.

MARTY nie ma dużo wspólnego z seryjnym autem. Silniki elektryczne dostarczone przez Renovo przenoszą na każde z tylnych kół 7 tys. niutonometrów. Wymieniono zawieszenie, bowiem seryjne ustawienia okazały się zbyt miękkie do tego typu wyczynów. Dwie anteny są w stanie zlokalizować auto z dokładnością do jednego cala, czyli 2,54 cm.

Jeszcze 4 lata temu MARTY potrafił tylko kręcić bączki. Teraz udało się – za pierwszym razem – ukończyć trudną trasę bez poruszenia żadnego pachołka z prędkością 50 km/h.

MARTY
Źródło zdjęć: © fot. Mateusz Lubczański
MARTY

Na autonomiczne pojazdy "latające bokiem" jeszcze przyjdzie nam poczekać. Na razie musimy zadowolić się ustawieniami oprogramowania, które ułatwia efektowe poślizgi – jak np. w Focusie RS.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)