List ws. twojego auta? Nie panikuj. Tłumaczymy, co to oznacza

Niektórzy otrzymali w ostatnim czasie pismo o wszczęciu postępowania w sprawie przeznaczenia ich pojazdu na cele wojskowe. Zapytaliśmy MON i popytaliśmy na grupach tematycznych o groźbę na utratę auta i jakie pojazdy cieszą się zainteresowaniem.

Auta terenowe i dostawcze, a także vany są w kręgu zainteresowań wojska. Ale nie one są na liście tych najważniejszych.
Auta terenowe i dostawcze, a także vany są w kręgu zainteresowań wojska. Ale nie one są na liście tych najważniejszych.
Źródło zdjęć: © fot. autokult.pl
Marcin Łobodziński

16.02.2022 | aktual.: 14.03.2023 13:18

Co mówią ludzie, a jak jest?

W mediach pojawiły się dziesiątki artykułów ze zdjęciami pism od prezydentów miast, w których kluczowy fragment brzmi następująco:

"Na wniosek Wojskowego Komendanta Uzupełnień zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie przeznaczenia pojazdu w ramach świadczeń rzeczowych na uzupełnienie etatowych potrzeb, planowanych do wykonania w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny na rzecz (nazwa jednostki)".

Właściciele tych pojazdów są często zaniepokojeni, zwłaszcza kiedy dostają tego typu pismo pierwszy raz w życiu. Pismo, które wbrew obiegowym opiniom nie ma nic wspólnego z realnym przejęciem pojazdu. W praktyce nikt nie oddaje pojazdów do służby wojskowej, co zresztą wynika z treści listu, który trzeba uważnie przeczytać.

Zapytałem nawet na kilku grupach powiązanych z offroadem i dużymi autami, czy ktokolwiek zna przykład przejęcia samochodu przez wojsko. Padło kilka przykładów, że ktoś gdzieś coś słyszał, ale bez konkretów. Poza ironicznymi docinkami wyśmiewającymi pytanie oraz żartami na ten temat nikt nie podał przykładu z życia.

MON potwierdza: nie ma przejmowania pojazdów przez wojsko

Mimo to zapytałem Ministerstwo Obrony Narodowej o realną możliwość przejęcia pojazdu. W odpowiedzi dostałem informację, że obecnie nie ma sytuacji, która prowadziłaby do takich działań i że obecnie chodzi wyłącznie o sprawdzenie procedur, a nie fizyczne przekazanie pojazdu.

Co więcej, w latach 2021-2022 żaden pojazd nie był oddany przez przedsiębiorców czy osoby fizyczne na cele wojskowe, czyli w okresie kiedy to wiele osób otrzymało pismo.

Przy okazji zapytałem o rodzaj pojazdów, które są w obrębie największego zainteresowania przez wojsko i czy są jakieś konkretne kryteria doboru samochodów osobowych. W odpowiedzi otrzymałem:

"Jednostki szczególnie zainteresowane są wszelkiego rodzaju pojazdami ciężarowymi, zestawami niskopodwoziowymi, cysternami oraz maszynami przeznaczonymi głównie do prac ziemnych (np. koparki czy ładowarki). W zdecydowanie mniejszym stopniu w obszarze ich zainteresowania są inne pojazdy, w tym samochody osobowe posiadające określone właściwości terenowe. Nie ma jednak zamkniętego katalogu środków transportowych i maszyn, które mogą być wykorzystywane przez Jednostkę Wojskową".

Z obserwacji jedynie można dojść do wniosku, że w kręgu zainteresowania wojskowych są przede wszystkim pojazdy podobne do tych, jakie ma armia, czyli dostawcze i terenowe.

Źródło artykułu:WP Autokult
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)