Ile płacą za OC właściciele pojazdów w największych polskich miastach?

Każdy właściciel pojazdu stoi co roku przed tym samym dylematem: Jak znaleźć najtańszą polisę OC? Mieszkając od lat w tej samej miejscowości nie zauważysz, że wysokość składek w znaczący sposób różni się w zależności od regionu kraju, a także wielkości miasta. Z czego wynika taka różnica? O ile więcej za ubezpieczenie OC płacą mieszkańcy największych miast? W jaki sposób mogą oni obniżyć składkę OC?

Ile płacą za OC właściciele pojazdów w największych polskich miastach?
Platforma Autokult

31.01.2020 | aktual.: 22.03.2023 16:33

Co wpływa na cenę ubezpieczenia OC?

O wysokości składki za ubezpieczenie OC decyduje bardzo wiele czynników. Najbardziej czytelnym spośród nich jest zniżka za bezszkodową jazdę. W większości towarzystw ubezpieczeniowych kierowca z każdym rokiem zyskuje rabat w wysokości 10% (w stosunku do ceny wyjściowej), aż do zniżki wynoszącej po kilku latach 60%, a niekiedy nawet 70%.

Pozostałe czynniki decydujące o składce OC to:

  • marka oraz model samochodu,
  • wiek i przebieg pojazdu,
  • pojemność silnika,
  • wiek właściciela,
  • staż za kierownicą,
  • stan cywilny,
  • miejsce zamieszkania.

Według statystyk, większe ryzyko udziału w wypadku drogowego istnieje w przypadku sportowych aut z dużym silnikiem, a także starszych samochodów, legitymujących się pokaźnym przebiegiem. Ubezpieczyciele zwracają również uwagę na wiek kierowcy – im wyższy, tym ryzyko mniejsze, a więc składka niższa.

Na podobnej zasadzie o wysokości składki decyduje długość posiadania prawa jazdy, a dodatkowo stan cywilny. Osoby, które założyły rodzinę, według statystyk jeżdżą spokojniej i bardziej odpowiedzialnie. Ostatnim ważnym czynnikiem jest miejsce zamieszkania.

Dlaczego OC w większych miastach jest droższe?

Zależność jest prosta. Najwięcej za ubezpieczenie OC płacą tradycyjnie mieszkańcy większych miast. Wynika to z faktu, że w okolicy zarejestrowanych jest więcej pojazdów, istnieje zatem wyższe natężenie ruchu, a co za tym idzie, statystycznie częściej dochodzi do wypadków drogowych. To racjonalny argument ekonomiczny, związany z szacowaniem poziomu ryzyka przez ubezpieczycieli, dlatego nie można odbierać go jako dyskryminacji.

Jak duże różnice występują pomiędzy poszczególnymi miastami? Ceny ubezpieczeń OC zmieniają się dynamicznie, wszystko zależy od algorytmów stosowanych przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Nie są one jawne, dlatego poruszać się możemy jedynie w sferze domysłów.

Jak znaczące są różnice pomiędzy poszczególnymi miastami?

Przyjrzyjmy się następującej symulacji. Z pomocą kalkulatora OC firmy KioskPolis spróbujemy ubezpieczyć w trzech różnych miejscowościach identyczny pojazd z tym samym właścicielem. Będzie nim 32-letni mężczyzna, posiadający prawo jazdy od 2008 roku. Kierowca nie posiada żadnych zniżek z tytułu bezszkodowej jazdy, dzięki czemu poznamy wejściową wysokość składki OC.

W naszym porównaniu przeprowadzimy symulację dla Warszawy, Kielc oraz Leżajska na Podkarpaciu, stanowiących odpowiednio przykłady największej, dużej oraz niewielkiej miejscowości.

Charakterystyka pojazdu:

  • marka: HYUNDAI, i30 1.4 Classic+,
  • rocznik: 2014,
  • pojemność silnika: 1396 cm3, benzyna,
  • przebieg: 96 tys. km,
  • polisa ważna od: 1.02.2020.

Tak prezentują się wyniki dla trzech wybranych miast w przedziałach od najtańszego do najdroższego ubezpieczenia OC*:

Warszawa: 1077 – 1551 zł

Kielce: 790 – 1245 zł

Leżajsk: 656 – 962 zł

W symulacji nie uwzględniliśmy ofert obejmujących pakiety OC wraz z innymi ubezpieczeniami, które prezentują się naprawdę korzystnie cenowo. Gdy właściciel pojazdu pragnie wykupić jedynie polisę OC, różnice są naprawdę ogromne. Kierowca z Warszawy zmuszony będzie zapłacić prawie 70% więcej niż mieszkaniec Leżajska!

Jak znaleźć najtańsze OC?

Czy oznacza to, że mieszkańcy dużych miast skazani są na ogromne składki? Niekoniecznie. Kluczem do sukcesu jest skorzystanie z internetowych porównywarek, gdzie przeglądając oferty wszystkich wiodących towarzystw ubezpieczeniowych łatwiej znaleźć możliwie najtańsze OC. Mniej doświadczeni kierowcy mogą stać się współwłaścicielami auta z legitymującymi się pokaźnymi zniżkami członkami rodziny. Ponadto, warto korzystać z pakietów ubezpieczeniowych, dzięki czemu ceny poszczególnych polis będą znacznie niższe.

*Symulacja przeprowadzona na podstawie danych z KioskPolis.pl

Źródło artykułu:WP Autokult
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)