Używany Ford Focus C‑Max I - typowe awarie i problemy
W życiu prawie każdego mężczyzny przychodzi okres, kiedy pojawia się gromadka dzieci i chcąc nie chcąc mniej lub bardziej buzujący testosteron musi ustąpić miejsca rozsądkowi – zwykle wtedy decydujemy się na zakup kombi lub MPV.
07.10.2011 | aktual.: 30.03.2023 09:53
Na szczęście nie każde auto tego typu musi być nudne i nieprzyjemne w prowadzeniu. Jednym z najbardziej wyjątkowych minivanów, którego prześwietlimy jest Ford Focus C-Max. Stylizacja tego auta może nie jest tak atrakcyjna jak nieco większego S-Maxa, a jego bryła sprawia wrażenie nieco nadmuchanego Focusa II, ale po dłuższym obcowaniu z tą konstrukcją design zaczyna się podobać.
Historia modelu
Pierwsza generacja Forda Focusa C-Maxa zadebiutowała w 2003 roku i było to pierwsze takie auto w ofercie tej marki. Dwa lata później samochód dostał kilka nowych silników, a w 2007 roku model ten przeszedł drobną modernizację. Dokładnie rok temu fabrykę opuścił ostatni egzemplarz I generacji C-Maxa ustępując miejsca nowemu autu.
Silniki
Benzynowe:
- R4 1,6 16V (100 KM)
- R4 1,8 16V (120- 125 KM)
- R4 2,0 16V (145 KM)
Diesle:
- R4 1,6 8V TDCi (90- 109 KM)
- R4 1,8 8V TDCi (115 KM)
- R4 2,0 8V TDCi (110 KM)
- R4 2,0 16V TDCi (136 KM)
Jeżeli nie wiecie, na który wariant benzynowy powinniście się zdecydować to śmiało możemy polecić Wam każdy z wymienionych wyżej silników – oczywiście najwięcej frajdy z prowadzenia daje 145-konna 2-litrówka. Ci, którzy szukają diesla powinni zdecydować się na jednostkę 2,0 TDCi, która cieszy się wysoką bezawaryjnością i rewelacyjną dynamiką.
Awaryjność
Jak dowodzą rankingi bezawaryjności instytutów TUV i DEKRA Focus C-Max to nie tylko jeden z najmniej usterkowych modeli tej marki, ale zarazem jeden z najmniej psujących się aut w ogóle. Najwięcej problemów sprawia zawieszenie, gdzie już po przejechaniu niewielkiego dystansu wymiany będą wymagać łączniki stabilizatora i silentblocki wahaczy. Oczywiście za taki stan rzeczy winę ponoszą niskiej jakości drogi, na których użytkowane jest auto.
Naszym zdaniem
Ford Focus C-Max to pierwszy i zarazem bardzo udany mały minivan tej marki, który dzięki doskonałemu zawieszeniu i precyzyjnemu układowi kierowniczemu daje dużo radości z prowadzenia. Nie jest może tak obszerny jak konkurenci, ale na pewno jest liderem swojego segmentu jeżeli chodzi o własności jezdne. Kolejną zaletą tego modelu jest wysoka bezawaryjność.
Wybrednym może przeszkadzać słabe wykonanie niektórych elementów - zwłaszcza jeżeli chodzi o wnętrze oraz umiarkowana jak na ten segment przestronności. Najtańsze egzemplarze tego auta kupimy za około 19 000 zł.