Elektroniczne prawo jazdy w pierwszym półroczu 2020 r.

Elektroniczne prawo jazdy w pierwszym półroczu 2020 r.

Prawo jazdy jeszcze w tym roku będzie można schować w szufladzie
Prawo jazdy jeszcze w tym roku będzie można schować w szufladzie
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński
Marcin Łobodziński
14.01.2020 08:55, aktualizacja: 22.03.2023 16:44

Miało być już w 2019 roku, ale legislacja nie nadążyła za zmianami w technologii cyfrowej. Ministerstwo Cyfryzacji jest już gotowe na wprowadzenie e-prawa jazdy, czyli w praktyce braku konieczności posiadania papierowego prawa jazdy w samochodzie.

Marek Zagórski zapowiedział wprowadzenie elektronicznego prawa jazdy jeszcze w pierwszym półroczu 2020 r. Jednak do czasu zmiany przepisów, prowadząc pojazd, dokument trzeba będzie posiadać. Kiedy przepisy wejdą w życie, nie będzie już takiego obowiązku, jak ma to miejsce z dowodem rejestracyjnym. Służby podczas kontroli będą mogły sprawdzić dokument w systemie. Nie oznacza to jednak, że będziemy mogli wsiadać do auta, mając przy sobie jedynie kluczyki. Trzeba będzie mieć ze sobą zawsze dowód osobisty.

"Już dziś moglibyśmy uruchomić prawo jazdy w smartfonie, ale niestety musimy najpierw zmienić ustawę, żeby nie było ryzyka mandatu dla kierowców za brak prawa jazdy w papierze" - powiedział Zagórski w PR 24.

Obecnie osoby korzystające w Polsce z zarejestrowanych w kraju pojazdów nie muszą mieć ze sobą dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia zawarcia polisy OC. Wciąż potrzebne jest jednak prawo jazdy. Brak dokumentu w razie kontroli oznacza mandat w wysokości 50 zł.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)