Drożej za przejazd autostradą A2. Kierowcy zapłacą więcej od 10 stycznia

Drożej za przejazd autostradą A2. Kierowcy zapłacą więcej od 10 stycznia

Ostatnia podwyżka miała miejsce w lutym 2021 roku
Ostatnia podwyżka miała miejsce w lutym 2021 roku
Źródło zdjęć: © mat. prasowe Autostrady Wielkopolskiej
Mateusz Lubczański
07.01.2022 11:04, aktualizacja: 14.03.2023 13:46

Od 10 stycznia 2022 roku kierowcy jadący trasą Nowy Tomyśl – Konin muszą liczyć się z większymi opłatami. Zmiana podyktowana jest rosnącymi kosztami utrzymania autostrady A2. Podobne podwyżki miały miejsce rok temu.

Już nie 23, a 25 zł przyjdzie zapłacić kierowcom samochodów osobowych za przejazd każdego z trzech 50-kilometrowych odcinków. Stawka będzie obowiązywać od szóstej rano. Stawki na trasie Świecko – Nowy Tomyśl pozostają bez zmian.

Stawki za przejazd jednym z trzech odcinków na trasie Nowy Tomyśl – Konin:

  • 25 PLN - Kat. 1 (motocykle i pojazdy osobowe o dwóch osiach)
  • 37 PLN - Kat. 2 (pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz motocykle i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami)
  • 57 PLN - Kat. 3 (pojazdy samochodowe o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami)
  • 87 PLN - Kat. 4 (pojazdy samochodowe o więcej niż̇ trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami)
  • 250 PLN - Kat. 5 (pojazdy ponadnormatywne)

Według przedstawicieli autostrady zmiana cen jest podyktowana wzrostem kosztów jej utrzymania, obsługą kredytów oraz rosnącą inflacją. W grudniu 2021 roku osiągnęła ona najwyższy od dwóch dekad poziom – 8,6 proc. Ceny w transporcie rosły w tempie dwucyfrowym, a ich wzrost wyniósł 24 proc.

Autostrada Wielkopolska to najdłuższy i najstarszy odcinek A2. Jest też najmocniej eksploatowaną autostradą w kraju, z dużym udziałem pojazdów ciężkich. Średni dobowy ruch pojazdów na odcinku Nowy Tomyśl – Konin wynosi około 30 tys. pojazdów.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)