Drogi do oceny. Unia chce wiedzieć, gdzie jest niebezpiecznie

Drogi do oceny. Unia chce wiedzieć, gdzie jest niebezpiecznie

Kontrole dotkną np. odcinki, które powstały przy pomocy funduszy unijnych.
Kontrole dotkną np. odcinki, które powstały przy pomocy funduszy unijnych.
Źródło zdjęć: © fot. GDDKiA
Mateusz Lubczański
27.05.2021 09:27, aktualizacja: 14.03.2023 16:22

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad wprowadzeniem w życie kolejnej dyrektywy Parlamentu Europejskiego. Nowe zapisy sprawią, że większa sieć dróg będzie oceniana pod kątem bezpieczeństwa i ochrony szczególnie zagrożonych uczestników ruchu drogowego.

Projektowana ustawa wprowadza w życie dyrektywę 2019/1936, która inicjuje nowe procedury oceny bezpieczeństwa ruchu drogowego, obejmujące całą sieć drogową. Oprócz dotychczasowych dróg zlokalizowanych w transeuropejskiej sieci TEN-T pod lupą znajdą się autostrady, drogi ekspresowe, krajowe czy wojewódzkie wykonane z wykorzystaniem środków unijnych.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (jak i zarządy województwa jako zarządcy dróg) będzie zobowiązana do przeprowadzenia oceny ryzyka wystąpienia wypadków i ich skutków na odcinkach, które są w użytkowaniu od 3 lat. Klasyfikacja obejmie 3 kategorie.

Na podstawie danych, minister właściwy do spraw transportu będzie dokonywał całościowej oceny Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Pierwsze takie badanie zostanie przeprowadzone do 31 grudnia 2024 roku. Kolejne z nich będą odbywać się raz na 5 lat. Sprawozdania trafią do Komisji Europejskiej.

Na tym nie skończy się cała operacja. Konieczne będzie wskazanie działań zaradczych. W szczególności powinny zostać określone odcinki dróg, na których konieczna jest poprawa bezpieczeństwa infrastruktury drogowej. Planowany termin wdrożenia dyrektywy to 17 grudnia 2021 roku.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)