Na tym odcinku A1 nie przekraczaj 110 km/h. GDDKiA zleca ekspertyzę

Na tym odcinku A1 nie przekraczaj 110 km/h. GDDKiA zleca ekspertyzę

Nierówna nawierzchnie dróg to obniżenie bezpieczeństwa i komfortu jazdy
Nierówna nawierzchnie dróg to obniżenie bezpieczeństwa i komfortu jazdy
Źródło zdjęć: © licencja/GettyImages
26.08.2022 13:51, aktualizacja: 13.03.2023 16:00

Oddany do ruchu z początkiem czerwca 2012 r. odcinek autostrady A1 Pyrzowice – Piekary Śląskie sprawia problemy już od kilku lat. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad odpowiada na ten stan rzeczy nowym planem.

Długość problematycznego odcinka, to ponad 16 km autostrady A1 oraz 300-metrowy odcinek drogi ekspresowej S1 w obszarze węzła Pyrzowice. Jego budowa rozpoczęła się 20 sierpnia 2009 r., a zakończyła niecałe trzy lata później – 1 czerwca 2012 r. – oddaniem trasy do ruchu

GDDKiA zapewnia, że nierówności, które pojawiły się jeszcze w okresie gwarancyjnym, zgłaszała na bieżąco do usunięcia wykonawcy. Zarządca drogi podaje, że pomimo podjętych działań powstawały kolejne nierówności.

Działania rozpoznawcze

Wedle informacji zamieszczonych na stronie GDDKiA ustalenie przyczyn deformacji nawierzchni i wybranie sposobu przeprowadzenia jej naprawy będzie zadaniem wykonawcy, który zostanie wyłoniony w przetargu.

GDDKiA informuje też, że w ubiegłym roku (2021 r.) przeprowadzono działania rozpoznawcze, które miały pomóc w określeniu zakresu ekspertyzy technicznej infrastruktury drogowej i obiektów inżynierskich. Podkreśla też, że "dobre rozpoznanie jest gwarancją skutecznego remontu".

GDDKiA ma nadzieję, że przeprowadzenie postępowania przetargowego da możliwość podpisania umowy na przełomie 2022 i 2023 r.

Czas operacji

Zakończenie prac projektowych przewiduje się w pierwszym kwartale 2024 r. Ma to umożliwić ogłoszenie przetargu na wykonanie robót w 2024 r. z planowanym terminem rozpoczęcia realizacji robót naprawczych na początku 2025 r.

Skutki deformacji

GDDKiA przyznaje, że jadąc po nawierzchni autostrady, należy liczyć się z obniżonym komfortem podróży. Przypomina też kierowcom, że należy zachować szczególną ostrożność oraz bezwzględnie dostosować prędkość do oznakowania, bo na wadliwym odcinku obowiązują lokalne ograniczenia prędkości do 110 km/h.

Oferty przetargowe można składać do 10 października 2022 r.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)