Datsun GO-cross concept – crossover dla ubogich

Datsun GO-cross concept – crossover dla ubogich

Datsun GO-cross concept – crossover dla ubogich
Marcin Łobodziński
02.11.2015 16:28, aktualizacja: 02.10.2022 09:12

Młodsi czytelnicy markę Datsun kojarzą najpewniej z programu Top Gear. Często była wymieniana prześmiewczo przez Jeremy’ego Clarksona. Osoby interesujące się klasyczną motoryzacją z pewnością Datsuna kojarzą z modelami sportowymi serii Z. Natomiast najstarsi lub najbardziej zainteresowani historią motoryzacji wiedzą, że firma Datsun jest mocno związana z początkami historii Nissana. A czym dziś jest Datsun, który zaprezentował swój najnowszy model?

Markę Datsun należącą do Nissana wskrzeszono w 2013 roku po to, by zwojować rynki wschodzące, głównie na kontynencie azjatyckim, gdzie Datsun jest kojarzony bardzo pozytywnie. Tym samym, Datsun ma być w pewnym sensie tym dla Nissana, czym Dacia jest dla Renault w Europie. Pierwszym modelem Datsuna po odrodzeniu został minivan Go+, niezbyt ładny, gdzie nie można mówić o przeroście formy nad treścią jak w odważnych projektach Nissana. Trzeba jednak przyznać, że najnowszy model będący obecnie jeszcze konceptem robi bardzo dobre wrażenie.

Obraz

Oczywiście nie mogło zabraknąć w ofercie crossovera, a więc i Datsun zdecydował się na ten segment. Crossovery stają się popularne również wśród mniej zamożnych klientów, czego dowodem jest dobra sprzedaż Dacii Duster na wielu rynkach. Datsun GO-cross wydaje się być samochodem większym od Dustera, plasującym się gdzieś w klasie średniej. Nie można mu odmówić urody. Ma przód z elementami podobnymi do tych, jakie znajdziemy w Audi i u Hyundaia oraz tyłem będącym mieszanką Nissana Qashaia poprzedniej generacji i Subaru XV. Wiele z nich nawet nie przypomina tego, co zobaczymy w wersji produkcyjnej. Są to m. in. klamki, progi, wykończenia zderzaków, oświetlenie czy dach. No i właśnie tu może pojawić się problem, bo bez nich Datsun GO-cross może już nie być taki ładny.

Obraz

Na chwilę obecną nie wiemy kiedy samochód zostanie wprowadzony do produkcji i gdzie będzie sprzedawany. Można się natomiast domyślać, że zadebiutuje nie wcześniej jak w przyszłym roku. Może być napędzany benzynowym silnikiem Nissana znanym pod nazwą 1.2 DIG-T, niekoniecznie z napędem na cztery koła i będzie sprzedawany w Azji południowowschodniej oraz Afryce, choć w planach jest rozszerzenie sieci sprzedaży marki Datsun na inne rynki. Nie należy się go spodziewać w Europie.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)