Jak i kiedy uzyskać dopłatę do samochodu elektrycznego?

Jeśli chcesz zwrotu (dopłaty) od zakupu elektryka, to... jeszcze się wstrzymaj.
Jeśli chcesz zwrotu (dopłaty) od zakupu elektryka, to... jeszcze się wstrzymaj.
Źródło zdjęć: © fot. mat. prasowe
Maciej Gis

02.12.2019 10:05, aktual.: 13.03.2023 13:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pierwszy nabór chętnych na uzyskanie dopłaty do zakupu auta elektrycznego ruszy w grudniu 2019. Wszyscy zainteresowani będą wtedy mogli ubiegać się o dotację z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. Warto jednak wiedzieć, że w praktyce jest to zwrot części kosztów zakupu. Jakie formalności trzeba będzie wypełnić, by go otrzymać?

O dotację do samochodów elektrycznych na razie będą mogły ubiegać się wyłącznie osoby fizyczne. Trzeba jednak nadmienić, że cena zakupu pojazdu nie będzie mogła przekraczać 125 tys. zł brutto. Jest to jeden z podstawowych warunków, aby w ogóle się ubiegać o wsparcie rządu.

Państwo chce zwrócić do 30 proc. ceny samochodu, a górnym pułapem pomocy jest kwota 37,5 tys. zł brutto. Rozporządzenie obejmuje również samochody zasilane wodorem. W tym przypadku dotacja ma wynosić do 90 tys. zł, a cena auta nie może przekroczyć 300 tys. zł.

Warto też zaznaczyć, co jest w tym przypadku nader istotne, jedyną opcją finansowania samochodu poza kupieniem go za gotówkę, jest wzięcie go w kredyt. Nie można skorzystać z leasingu konsumenckiego czy wynajmu.

Jakie dokumenty są niezbędne?

Aby uzyskać zwrot części kosztów, trzeba będzie najpierw taki pojazd kupić, czyli zapłacić jego pełną wartość. Dopiero wtedy właściciel będzie mógł złożyć wniosek o dopłatę.

Wraz ze wspomnianym wnioskiem należy złożyć:

  • kopię faktury zakupu wystawioną na osobę fizyczną,
  • kopię dowodu rejestracyjnego,
  • kopię dokumentu ubezpieczenia OC+AC na rok oraz zobowiązanie do zawarcia takiego ubezpieczenia na rok kolejny.
  • oświadczenie o nieprowadzeniu działalności gospodarczej

Rozważając złożenie wniosku o dofinansowanie zakupu pojazdu elektrycznego, należy pamiętać, że jego zakup musi zostać dokonany po starcie pierwszego naboru, na co ciągle czekamy. Kiedy to się stanie? Tego dokładnie nie wiadomo, choć ma się to wydarzyć w grudniu 2019 roku. Osoby, które zbyt wcześniej kupią auto, nie uzyskają wsparcia ze strony państwa.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)