Czasu już coraz mniej. Bezterminowe prawo jazdy do wymiany
Bezterminowe prawo jazdy, choć wciąż wiele osób ma taki dokument, niedługo będzie podlegało wymianie. Kierowcy, którzy mają "kartonik" bez określonej daty ważności, zgodnie z przepisami, wkrótce będą musieli go zwrócić i wymienić go na nowy. A ten będzie już maksymalnie na 15 lat.
22.07.2023 | aktual.: 22.07.2023 09:59
Od dekady, czyli od 10 lat, w Polsce wydawane są wyłącznie prawa jazdy z określoną datą ważności. Obecny wzór dokumentu wprowadzono 19 stycznia 2013 roku. Maksymalny okres ważności prawa jazdy wynosi 15 lat, jednak jest to możliwe tylko wtedy, gdy kierowca w momencie przeprowadzania badań przed otrzymaniem dokumentu jest w pełni zdrowy, nie ma problemów ze wzrokiem lub innych przeciwwskazań do prowadzenia pojazdu.
Nadal jednak spora część kierowców ma bezterminowe prawa jazdy – wszyscy ci, którzy zdobyli je przed 19 stycznia 2013 roku. Niestety, nie ma dla nich dobrych wiadomości.
Wymiana bezterminowych praw jazdy jest obowiązkowa dla wszystkich osób, które zdobyły takie uprawnienia przed wprowadzeniem nowych przepisów. Muszą one wymienić swój dokument w terminie wyznaczonym przez ustawodawcę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W Ustawie o kierujących pojazdami określono również terminy wymiany. Prawa jazdy, które zostały wydane do 18 stycznia 2013 roku, muszą zostać wymienione w okresie od 19 stycznia 2028 roku do 18 stycznia 2033 roku.
Obowiązująca zasada to 20 lat. Oznacza to, że na przykład osoby, które posiadały aktualny dokument od 23 stycznia 2010 roku, muszą go wymienić do 23 stycznia 2030 roku.
Co jest potrzebne do wymiany prawa jazdy?
Przede wszystkim należy wypełnić wniosek o wydanie prawa jazdy i posiadać aktualne zdjęcie. Do wniosku należy dołączyć kopię aktualnego prawa jazdy i uiścić opłatę za wydanie nowego dokumentu (100 zł + opłata ewidencyjna 50 gr). Jeśli chodzi o badania lekarskie, to w przypadku osób, które posiadały wcześniej bezterminowe prawo jazdy, nie są one wymagane. Tylko kierowcy, którzy wymieniają dokument z datą ważności, muszą udać się do lekarza. Podczas składania dokumentów w urzędzie należy również okazać dowód osobisty i podpisać odpowiednie oświadczenia.
Warto jednak zaznaczyć, że utrata ważności prawa jazdy nie oznacza utraty uprawnień do prowadzenia pojazdu. Nie musimy więc ponownie uczestniczyć w kursie na prawo jazdy i zdawać egzaminu.