Autostrada A1 zyskała kolejny odcinek. Śmiałe plany przed końcem roku

Autostrada A1 zyskała kolejny odcinek. Śmiałe plany przed końcem roku

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © fot. GDDKiA
Aleksander Ruciński
19.11.2021 08:29, aktualizacja: 14.03.2023 14:21

19 listopada 2021 roku oddano do użytku kierowców kolejny, nowy odcinek Autostrady A1. Jak informuje GDDKiA, jest to ponad 12 km między węzłami Tuszyn i Piotrków Trybunalski: z trzema pasami ruchu w kierunku Łodzi i dwoma w odwrotnym.

To ważna decyzja, która ułatwi życie wszystkim kierowcom podróżującym między północą i południem kraju. Prace, które dotychczas były prowadzone w tej okolicy, przyczyniały się do powstawania zatorów. Z każdym oddanym odcinkiem powinno ich być jednak coraz mniej.

Opisywany odcinek nie jest jedyną nowością. W ciągu kolejnego miesiąca wykonawca planuje oddać bowiem do użytku kolejne 3 kilometry A1 między węzłami Piotrków Trybunalski i Piotrków Trybunalski Południe.

Na całym 16-kilometrowym dystansie pomiędzy Tuszynem i Piotrkowem zakończą się też prace poboczne związane z montażem barier czy oznakowaniem. Oznacza to, że jeszcze przed końcem roku kierowcy skorzystają z pełnoprawnej 3-pasmówki w obu kierunkach.

Podobne zmiany w organizacji ruchu planowane są także dla innych odcinków. Na trasie Kamieńsk-Radomsko skorzystamy z 3-pasmowej jezdni w kierunku Częstochowy, a nieco później również w kierunku Łodzi. Otwarcie wszystkich pasów przewidziano także na 13-kilomentrowym odcinku od Radomska do Kruszyny.

Jak donosi GDDKiA - przed końcem roku udostępniona zostanie też druga jezdnia od Kruszyny do początku obwodnicy Częstochowy wraz z drugim wiaduktem nad linią kolejową w sąsiedztwie węzła Częstochowa Północ. Na tym fragmencie kierowcy pojadą trzema pasami w kierunku Łodzi, a chwilę później także w stronę Częstochowy.

Jeszcze w tym roku kierowcy na A1 pomiędzy Tuszynem i obwodnicą Częstochowy zyskają łącznie blisko 56 kilometrów dwujezdniowej trasy, o trzech pasach ruchu w każdym kierunku. - tak przynajmniej możemy przeczytać w oficjalnym komunikacie GDDKiA.

Jeśli pogoda pozwoli, jeszcze przed styczniem planowane jest oddanie pierwszego fragmentu drugiej jezdni na odcinku Piotrków Trybunalski - Kamieńsk. To około 5 km trasy przebiegającej od węzła Piotrków Trybunalski Południe w kierunku Częstochowy. W przyszłym roku dołączy do nich kolejne 19 km, które ma być zwieńczeniem całej inwestycji.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)